Vytvorte si relaxačné domáce prostredie pomocou osvetlenia

podľa spravca
0 komentár
Vytvorte si relaxačné domáce prostredie pomocou osvetlenia

Je vedecky dokázané, že svetlo a farby enormne vplývajú na ľudskú psychiku. Útulné prostredie vášho domova netvorí len nábytok, doplnky, dekorácie, ale aj osvetlenie. Bohužiaľ, veľa ľudí stavia osvetlenie vo svojom domove na posledné miesto. Stačí naozaj málo a z každej miestnosti dokážete vďaka svetlám vyčarovať oázu pokoja pre dušu a pastvu pre oči.

Farebné spektrá svetla

Pri výbere osvetlenia do ktorejkoľvek izby dbajte na správny výber intenzity svetla. Dôležitá je taktiež teplota svetla a jeho farba. Inú intenzitu svietenia potrebujete do pracovne a inú do spálne či kúpeľne. Farba svetla a jej teplota dokáže dotvoriť celkovú atmosféru v miestnosti. Od týchto parametrov závisí, ako sa budete v danom priestore cítiť. Teplota svetla sa udáva v Kelvinoch (K). Najnižšie hodnoty má teplá biela farba svetla – do 3000K. Táto farba je určená do priestorov, v ktorých sa chcete cítiť pohodlne a relaxačne.

Žiarovky a LED svetlá s hodnotou do 3000K sú vhodné do izieb, kde oddychujete a potrebujete upokojiť emócie. Nainštalujte ich do spálne alebo do obývacej izby. Žiarovky od 3000 do 5000K patria medzi neutrálne, vyžarujú neutrálnu bielu farbu. Táto farba sa podobá dennému svetlu a v zimných mesiacoch dokáže čiastočne nahradiť chýbajúce slnečné žiarenie. Neutrálna biela farba svetla sa vám zíde pri práci v kuchyni alebo do pracovne. Je vhodná aj do detských izieb, kde dopomôže deťom k aktivite počas písania domácich úloh. Žiarovky nad 5500K vyžarujú intenzívne studené biele svetlo. Využívajú sa v halách fabrík, v kanceláriách a na miestach, ktoré vyžadujú vysokú intenzitu svietenia. Okrem bielych žiaroviek sa môžete stretnúť s farebnými i viacfarebnými žiarovkami. Farebné LED žiarovky či pásy vznikajú kombináciou červenej, modrej a zelenej farby, ktorých zmiešaním sa dá vytvoriť akákoľvek iná farba.

Ako vytvoriť romantické prostredie v spálni

Vďaka LED žiarovkám a pásom viete vytvoriť ľubovoľnú atmosféru v každej miestnosti. Napríklad v spálni sa dá pomocou hry svetiel dosiahnuť skutočne romantická nálada, ktorú by ste nevytvorili tisíckami sviečok.

Farebné spektrum LED pásov je naozaj variabilné a prispôsobivé všetkým vašim požiadavkám. Ako hlavné osvetlenie spálne môžete zvoliť klasický luster alebo bodové osvetlenie. Výhodou bodového osvetlenia je to, že sa dajú svietidlá rozmiestniť do rôznych tvarov a na rôzne miesta. Zároveň môžete mať rozsvietené len niektoré z nich. Lustre preferujú ľudia, ktorí si potrpia na doplnkoch a dekoráciách. Niektoré lustre vyzerajú ako umelecké diela. Okrem hlavného osvetlenia je v spálni žiaduce doplnkové osvetlenie. To môže byť vo forme nočných alebo stojacich lámp.

Malé nočné lampy sa dajú umiestniť na nočný stolík alebo zabudovať priamo do steny. Nočné lampy sa musia dať natočiť rôznym smerom a mali by byť vybavené nepriehľadným tienidlom, aby ste nerušili pri čítaní knihy partnera. Všetky doteraz menové zdroje svietenia sú veľmi praktické. Ako ale navodiť romantiku? Jednoducho, pomocou LED pásikov. V ich umiestnení môžete byť kreatívni, pretože sa dajú nalepiť úplne všade.

Viaceré zdroje svetla vám umožnia docieliť žiadanú atmosféru. Pásiky nalepte na spodné okraje postele, na čelo postele, do poličiek v skrini, okolo obrazu alebo po obvode stropu. LED pásy sa dajú ovládať na diaľku, môžete meniť ich farbu alebo intenzitu svetla. Poslednou bodkou k dokonalosti bude množstvo vankúšov, luxusná posteľná bielizeň alebo váza plná ruží.

Relax v každej obývačke

Jeden z najpríjemnejších pocitov je prísť domov z práce, vyložiť si nohy na stôl v obývačke a pustiť si príjemnú hudbu. K dokonalému relaxu v obývacej izbe vám celkom iste pomôže príjemné osvetlenie, ktoré vás nebude rušiť, ale naopak povzbudí vašu myseľ. Obývačka však neslúži len na oddych, ale aj na prácu. Preto pri projekte osvetlenia v obývacej izbe nezabudnite ani na praktickú stránku. Svietidlá v nej rozmiestnite tak, aby ste mohli pohodlne čítať alebo napríklad žehliť. Hlavné svietidlo býva zväčša umiestnené v strede izby. Môžete zvoliť stropnice alebo klasické krištáľové lustre, ktoré sa vracajú do módy. Obľúbené sú taktiež rôzne škandinávske lustre. K hlavnému osvetleniu budete potrebovať doplnkové.

Okrem stojacich lámp to môžu byť nástenné svietidlá, stolné lampy alebo bodové osvetlenie umiestnené nad pohovkou. Dbajte na to, aby lampy ladili s nábytkom a doplnili dizajn miestnosti. Pred výberom svietenia nezabudnite zohľadniť farebné spektrum žiaroviek.

Ak máte príliš tmavý nábytok, steny či podlahy, budete musieť zvoliť vyššiu teplotu svetla. Dokonale v obývačke pôsobia LED pásiky. Práve v tejto izbe sa s nimi dá vyhrať najviac. Väčší priestor obývacej izby a viac nábytku dáva veľa možností k ich umiestneniu. Príjemne pôsobia LED pásy nalepené po obvode televízora. Môžete ich nalepiť aj pod televízny stolík či policu. Ďalšie miesta, kde sa dobre vynímajú, sú obvody stien, police v obývacej stene, obvod konferenčného stolíka alebo rám obrazu. Pre naozaj kreatívne duše je dobrým tipom LED pás na záclone či okolo vázy.

Meditujte vo vani

Vaňa naplnená horúcou vodou, voňavá pena, v ruke pohár šampanského a k tomu svetlo evokujúce tie najpríjemnejšie emócie. To všetko nemusí byť len príjemná predstava, ale aj realita. Stačí, aby ste sa v kúpeľni sústredili na vhodné rozmiestnenie osvetlenia.

Do kúpeľne je ako stvorená biela farba svetla v strednej intenzite. Toto svetlo doplňte bodovým osvetlením alebo LED pásikmi. V kúpeľni je potrebné dbať hlavne na bezpečnosť. Do zóny okolo vane či sprchového kúta nesmiete umiestniť žiadne osvetlenie, a  zároveň musia byť všetky svietidlá v kúpeľni kryté ochranou minimálne IP44.

Pri inštalácii svietidiel a zásuviek v tejto miestnosti sa vždy radšej poraďte s odborníkmi. Ak dodržíte bezpečnostné pravidlá, môžete si v pokoji užívať harmonické osvetlenie a maximálnu pohodu. Napríklad prostredníctvom hlavného osvetlenia v podobe stropného svietidla zabudovaného do sadrokartónu doplneného bodovými lampičkami. Predovšetkým dámy ocenia osvetlenie zrkadla. Do okolia zrkadla nainštalujte okrúhle bodové svietidlá s teplou bielou farbou. Náhradným variantom sú LED pásiky nalepené po jeho obvode.

LED pásy môžete nalepiť aj do výklenkov alebo do kúpeľných skriniek, inštalované môžu byť aj po obvode sprchovacieho kúta. Musia však mať dostatočné IP krytie. Veľmi trendovou záležitosťou sa stávajú drobné LED pásiky nalepené priamo v škárach kachličiek. Nech už zvolíte akýkoľvek variant svietenia, základom príjemnej atmosféry v každej miestnosti je vaša predstavivosť.

Vonkajšie osvetlenie a osvetlenie pergoly

Vonkajšie osvetlenie potrebujeme celoročne. V lete nám predĺži pobyt na záhrade alebo terase a v zime posvieti na príjazdovú cestu či chodníček okolo domu. Preto je potrebné vyberať svietidlá, ktoré bez problémov odolajú akýmkoľvek poveternostným vplyvom.

Pre osvetlenie prístupových ciest a chodníčkov na pozemku sú ideálne stĺpikové svietidlá, kde je možné vyberať z rôznych tvarov a farebných prevedení. Ďalším variantom sú do zeme zapustené LED svetlá, ktoré znesú aj veľké zaťaženie. Ku vstupu do domu odporúčame umiestniť pár nástenných svietidiel, ideálne s pohybovým senzorom, aby ste pri hľadaní vypínača nezakopli a nezranili sa. Bazén alebo skalku môžete olemovať štýlovými LED pásikmi, trávnik vyzdobiť zapichovacími solárnymi svetielkami.

Na osvetlenie pergoly sa hodia rôzne typy závesných svietidiel vo forme lustrov či  lampášov, ktoré prichytíte pod strechu pergoly alebo k odtokovému žľabu. Využiť môžete aj nástenné svietidlá, ktoré svetlo rozptyľujú rovnomernejšie. Niektoré pergoly sa vyrábajú s už zabudovaným LED osvetlením, ktoré je umiestnené buď priamo v lamelách, alebo v priečnych a pozdĺžnych nosníkoch. Intenzitu a farbu svetla je možné podľa potreby pohodlne meniť pomocou diaľkového ovládača.

Či už vyberáte nástenné svietidlá na fasádu domu, závesné svetlá do pergoly, alebo stĺpikové svietidlá na osvetlenie chodníčkov a cestičiek, nezabudnite, že  všetky musia z dôvodu bezpečnosti dosahovať krytie min. IP44 a viac.

Dômyselne vybrané a umiestnené vonkajšie svietidlá premenia okolie vášho domu na dokonalú oázu pokoja a odpočinku.

 

 

Tiež sa ti môže páčiť