Neviete sa rozhodnúť či drevené alebo plastové okná? Toto sú ich rozdiely

podľa spravca
0 komentár

Možno práve vy prerábate byt alebo začínate stavať dom a jednou zo základných otázok, ktoré si kladiete sú okná. Na mysli nemáme len ich farbu a potrebné parametre, ale aj to či si vyberiete plastové alebo drevené. Hoci rozhodovanie nevyzerá až tak ťažko, v konečnom dôsledku nemusí byť vôbec jednoduché. Dôvodom sú nielen rozdiely v materiáli, ale aj v životnosti, údržbe, ich vlastnostiach a rôznych iných veciach. Aby sme vám vaše rozhodovanie uľahčili, tieto dva najčastejšie objednávané druhy okien priblížime a porovnáme.

Výhodou drevených okien je, že sú z klasického prírodného materiálu a ľudia ich využívajú po celú dobu histórie. Tento materiál je na rozdiel od plastu tuhý a pevný, v dôsledku čoho nedochádza k deformácii okien a tie zostávajú aj po rokoch rovnaké a kvalitné ako na začiatku. Plastové okná sú síce na Slovensku omnoho rozšírenejšie, no dôvodom nie je ich lepšia kvalita, ale prijateľnejšia cena. Na druhej strane však dokážete veľmi ľahko prispôsobiť ich tvar, čo u drevených okien nie je vždy možné.

V rámci životnosti sú výsledky jednoznačné a hovoria v prospech dreva. Kým pri vhodnom výbere tohto materiálu vám môžu okná vydržať aj niekoľko sto rokov, životnosť tých plastových  je v priemere 20-25 rokov. Všetko však závisí aj od starostlivosti o okná, kedy dokážete ich život o niekoľko rokov predĺžiť. Samozrejme životnosť závisí aj od výrobných procesov, ktoré má každý výrobca odlišné, no vy na ne priamy dosah nemáte. Preto je veľmi pravdepodobné, že aj plastové okná môžu vo vašej domácnosti vydržať aj niekoľko desaťročí.

Keď si porovnáme opravu drevených a plastových okien, drevo má zase o čosi navrch. Dôvodom je, že oprava dreveného okna je omnoho jednoduchšia ako toho plastového. Menšie poškodenie viete bezproblémovo odstrániť priamo na mieste a nie je potrebná celková výmena. To však nie je prípad plastových okien, pretože väčšina poškodení sa nedá opraviť bez toho, aby ste okno vymontovali. V tomto prípade dochádza k zbytočným komplikáciám, kedy sa vám neoplatí poškodené okno ani opravovať, ale rovno ho vymeniť za nové.

V prípade izolačných vlastností sa bavíme o veľmi dôležitej veci, ktorú by nemal nikto zanedbať a podceňovať. Podľa štatistík najčastejšou požiadavkou ľudí je, aby bola tepelná izolácia okien postačujúca a nespôsobila im problémy. Keď sa rozhodnete pre drevené okná, bežným štandardom je izolačné trojsklo a distančné mriežky, ktoré väčšine ľuďom úplne postačujú. Šíriace sa informácie o tom, že drevené okná izolujú horšie ako plastové nie sú pravdivé a netreba im prikladať žiadnu dôležitosť. Plastové okná sú známe tým, že dokážu ušetriť vysoké náklady na vykurovanie domu , pričom stačí použiť trojité alebo dokonca aj dvojité sklo, ktoré splní svoj účel.

Ak by sme mali spomenúť najväčšie nevýhody drevených okien, jednou z nich je ich vyššia trhová cena. Dôležité je však pripomenúť, že suma závisí aj od daného výrobcu a preto nie je ničím výnimočným, ak natrafíte na drevené okná v cene plastových. Okrem toho je nevýhodou aj ich údržba, ktorej cieľom je najmä ochrana pred rôznymi poveternostnými podmienkami. Na druhej strane ak sa o ne dobre postaráte, vydržia vám  aj celý život.

Plastové okná majú úplne iné nedostatky a aj preto môžeme povedať, že sú takmer úplne odlišné ako tie drevené. Jednou z najväčších nevýhod je ich dokonalá tesnosť, kedy okno poriadne nedýcha a tým pádom sa v nich tvoria plesne. Ani životnosť nepatrí k ich silným stránkam, no to či vám vydržia 10 alebo 50 rokov závisí najmä od výrobcu a jeho kvality.

Tiež sa ti môže páčiť