Niekoľko skvelých tipov, ako si vytvoriť dokonalý komfort bývania

podľa spravca
0 komentár
Niekoľko skvelých tipov, ako si vytvoriť dokonalý komfort bývania

Po určitom čase si každá domácnosť vyžaduje určitú zmenu, trochu osvieženia a vylepšenia, ktoré bude lepšie vyhovovať vašim aktuálnym potrebám a životnému štýlu. Túžite aj vy po tom, aby bol váš domov príjemný, teplý,  pohostinný a zároveň kráčal s dobou

V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme niekoľko praktických rád a spôsobov, ako si udržať vašu domácnosť dlhodobo útulnú a nerezignovať na vysoký komfort bývania. Niektoré z nich sú naozaj prekvapujúco jednoduché.

Čo robí domov pohodlným?

Pohodlný domov predstavuje pre každého niečo iné a jedinečné, závisí od potrieb, preferencií, štýlu a túžob ľudí, ktorí v ňom žijú. Pohodlie a kvalita bývania pritom zahŕňa nesmierne veľa faktorov – od zabezpečenia domu pred chladom, vlhkosťou, či prílišnou horúčavou v lete až po dokonalú zbierku dekoratívnych vankúšov, či posledného moderného modelu dizajnovej lampy.

Aj vaša duša túži po dokonalom domove

Vaše životné priestory majú veľký vplyv na vaše duševné, emocionálne a fyzické zdravie. Na vašu náladu a dostatok životnej energie pôsobí veľa vecí v domácnosti – od farby stien cez rozmiestnenie nábytku až po tie najmenšie dekorácie. Samozrejme, ruka v ruke s fyzickým a duševným zdravím ide aj  vnútorná teplota a celkové prúdenie vzduchu v dome.

Domov je miesto, kde trávite väčšinu času, či už pracujete, odpočívate, trávite čas s najbližšími, obedujete, zabávate sa. Preto je veľmi dôležité, aby bol váš domov príjemný a maximálne komfortný vo všetkých aspektoch.

12 spôsobov, ako urobiť váš domov teplým a útulným po celý rok

Existuje veľa spôsobov, ako urobiť váš domov príjemnejším. Dôležité je zamerať na zmeny, ktoré budú mať trvalejší účinok. Tu sú vecí, ktoré môžete urobiť a ktoré môžu výrazne zmeniť atmosféru vášho domova.

Zvážte izoláciu

Je vám na poschodí príliš teplo? Alebo máte jednu miestnosť, ktorá je teplejšia ako iné? Zvyčajne je to znakom nedostatočnej izolácie a problémov s HVAC (skratka pre systém: heating, ventilation, air conditioning).

Ak si chcete dočasne pomôcť s týmto problémom, môžete použiť napríklad klimatizáciu alebo ventilátor. Ale dlhodobé riešenie je ekonomickejšie, preto zvážte zateplenie strechy a izoláciu podkrovia.

Odstráňte prievan

Ak vám prievan vo vašom staršom dome spôsobuje chlad a nepohodlie, je čas na zmenu. Bývanie v staršom dome neznamená, že musíte počas chladných zimných mesiacov mrznúť. Prievan studeného vzduchu môžete natrvalo opraviť utesnením a uistením sa, že máte dostatočnú izoláciu. Môžete opraviť okná alebo staré vymeniť za nové, dvojvrstvové.

Odstráňte neporiadok

Minimalizovať neporiadok je dôležitá časť pri vytváraní pohodlného domova. Odstránenie vecí, ktoré už nepoužívate vám môže pomôcť ľahšie dýchať – obrazne aj doslova.

A čím menej vecí sa povaľuje po byte, tým menej príležitostí na hromadenie prachu, nečistoty a samozrejme upratovania.

Prirodzené svetlo

Prirodzené svetlo má obrovský vplyv na vytvorenie pohodlného domova. Teplo slnečného svetla vytvára v zime lepšiu náladu a domácnosť pôsobí viac otvorene a príjemne. Ak sa obávate, že prirodzené svetlo zvýši v lete teplotu do nepríjemných výšok, využite rôzne druhy tienenia pre okná, terasu alebo balkóny.

Používajte LED svetlá

LED žiarovky môžu byť vynikajúcou voľbou pre energetickú účinnosť. Vymeňte žiarovky vo svojich svietidlách za teplé žlté LED svetlo bez jasných bielych alebo modrých odtieňov. Jedna takáto malá zmena, ktorá vám bude trvať jedno popoludnie, dokáže do veľkej miery prispieť k vytvoreniu pohodlnejšieho a útulnejšieho domova.

Prineste dovnútra prírodu

Pravdepodobne ste to už počuli veľakrát: prírodné prvky sú najjednoduchším spôsobom, ako sa doma cítiť príjemne. Elementy prírody v domácnosti pôsobia upokojujúco, prírodné materiály ako drevo, prírodný kameň či prírodné textílie sú nielen príjemné na dotyk, ale aj vizuálne príťažlivé.

Ak to aj nebudú priamo objekty prírody, skúste to aspoň farbami a vzormi, ktoré vám do interiérov vnesú nádych prírody.

Pridajte závesy

Látkové závesy môžu v zime fungovať ako dodatočná izolácia okolo okien a zároveň udržať teplý vzduch vonku v lete. To môže byť obzvlášť užitočné, ak vaše okná nie sú dostatočne utesnené.

Skvelou voľbou sú aj rolety deň a noc. Fungujú na princípe striedania priehľadných a nepriehľadných vodorovných pruhov, čím môžete efektívne regulovať prechod slnečných lúčov.

Obklopte sa predmetmi, ktoré máte radi

Jedna z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zvýšili pohodlie domova, je naplniť svoj domov tým, čo vás robí šťastnými. Či už sú to umelecké diela, knihy alebo drobné suveníry. Zavesené fotografie rodiny, priateľov či miest, ktoré ste precestovali, vám môžu pripomenúť krásne spomienky a pôsobiť ako povzbudzovač nálady pre vás aj vašich hostí.

Živé rastliny a čerstvé kvety

Nie je žiadnym tajomstvom, že čerstvé kvety a živé izbové rastliny pomôžu zvýšiť náladu a čistia ovzdušie. Na to nepotrebujete obrovskú záhradu ani extra záhradnícke schopnosti Existuje veľa rastlín, ktoré sa ľahko pestujú v domácnosti.

Pridajte na podlahy koberce

Plošné koberce môžu pomôcť pridať nielen štýl, ale aj teplo. Aj tie najmenšie medzery môžu nasávať studený vzduch zvonku, takže ak nemáte podlahy pokryté kobercom, vaše nohy môžu tieto studené plochy počas zimy ľahko pocítiť.

Koberce skvele fungujú aj na odhlučnenie izieb, čo takisto zvyšuje komfort vášho bývania.

Investujte do dobrej bielizne a príjemných prikrývok

Ak premýšľate o tom, ako si zariadiť domácnosť, investícia do skvelej súpravy posteľnej bielizne, špecifickej pre ročné obdobie, v ktorom sa práve nachádzate, môže mať veľký vplyv na vaše pohodlie. Flanelové obliečky sú skvelou voľbou pre super chladné zimy, ľanové obliečky a kvalitná bavlna môžu výborne poslúžiť v lete.

Nastavte termostat na najvhodnejšiu teplotu

Jedným z dôležitých krokov, ako zabezpečiť, aby ste si udržali pohodlný domov, je nastaviť termostat na správnu teplotu, aby ste sa cítili skvele bez ohľadu na ročné obdobie. Inteligentný termostat pomôže regulovať spotrebu energie vášho systému HVAC a zároveň udržiavať príjemnú domácu teplotu.

Ideálna teplota v domácnosti je 19-23°C, ale môže sa líšiť v závislosti od ročného obdobia a človeka. Tu sú odporúčané teploty na základe účinnosti a fyzického pohodlia. Domáce teploty podľa sezóny:

 • Jar: 21-22 °C
 • Leto: 20 °C alebo nižšia
 • Jeseň: 21-22 °C
 • Zime: 22-25 °C alebo vyššia

Aby ste sa cez noc cítili pohodlne a podporili svoj zdravý spánok, odporúčaná teplota v spálni je medzi 17-20°C.

Tip: Viete, ako si zariadiť spálňu pre maximálny komfort?

Ako strecha ovplyvňuje teplotu a komfort vášho bývania?

Po chladných zimách a horúcich letách mnohí majitelia hľadajú spôsoby, ako udržiavať domácnosti pri príjemnej teplote bez toho, aby míňali príliš veľa na účty za energiu. Prečo strecha zohráva významnú úlohu pri udržiavaní optimálnej vnútornej teploty? Odpoveď často nájdete vo viacerých aspektoch a faktoroch strešnej krytiny.

Správny materiál

Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú vnútornú teplotu vášho domova, je strešný materiál. Materiály sa líšia kvalitou odrážania tepla alebo jeho pohlcovaním. Teplota vo vnútri domu teda závisí od materiálu strechy. Ak máte strešný materiál, ako je asfaltový šindeľ, udrží váš domov v teple. Asfalt zabraňuje odrazu tepla a svetla a je užitočný počas chladných zím.

Pre pohodlný domov počas horúceho leta je skvelou voľbou chladivá strešná krytina, ako napríklad plechová strecha. Kovové strechy pomáhajú pri regulácii teploty a zvyšujú energetickú účinnosť budovy. Odrážajú väčšinu svetla a tepla, ktoré pochádza zo slnka a udržujú rovnomerne teploty po celý rok.

Toto sú len dva najbežnejšie typy strešných materiálov, ale každá možnosť ponúka inú mieru absorpcie svetla a tepla. Takže ak máte obľúbený strešný materiál, ktorý by ste naozaj chceli nainštalovať na svojom dome, je dobré najprv pochopiť, ako bude fungovať. Týmto spôsobom získate strechu, ktorá sa vám nielen bude páčiť, ale zabezpečí aj kvalitné a pohodlné bývanie.

Farba strechy

Áno, čítate správne, aj na farbe záleží. Ovplyvní nielen estetiku domu, ale aj vnútornú teplotu. Preto si pred výberom farby dôkladne zvážte všetky možnosti.

Pri výbere farby strechy sa riaďte základným princípom – tmavšie sfarbené strechy absorbujú viac tepla a udržia teplotu domova vyššiu. Na druhej strane, strechy svetlejšej farby pomôžu udržať váš domov chladnejším tým, že budú odrážať teplo.

Vetranie a izolácia podkrovia

Vetranie podkrovia a izolácia pod vašou strechou výrazne ovplyvňujú teplotu vzduchu v interiéri. Vetranie pomáha pri cirkulácii vzduchu a regulácii teploty, čím pomáha vytvoriť optimálne klimatické podmienky vo vnútornom prostredí. Ak máte problémy s reguláciou teploty, zavolajte odborníka, aby skontroloval vetranie aj izoláciu.

5 tipov na udržateľné vylepšenia domácnosti

Od spustenia kompostovacieho zásobníka až po inštaláciu solárnych panelov existuje niekoľko možností, ako tento rok urobiť váš domov viac udržateľnejším. Udržateľné vylepšenia domácnosti môžu nielen znížiť váš vplyv na životné prostredie, ale môžu tiež zlepšiť vaše zdravie, pohodu a ušetriť energiu.

Či už sa plánujete presťahovať, alebo len chcete, aby bola vaša podložka ekologickejšia, zvážte týchto päť trvalo udržateľných vylepšení domácnosti.Niekoľko skvelých tipov, ako si vytvoriť dokonalý komfort bývania

1. Nainštalujte energeticky účinné osvetlenie

Vylepšenie osvetlenia vášho domova je jedným z najjednoduchších trvalo udržateľných vylepšení domu, ktoré môžete urobiť. Ako sme už spomínali vyššie, LED svetlá spotrebujú až o 90 % menej energie ako bežné žiarovky a môžu výrazne zmeniť váš účet za energiu.

2. Inovujte alebo utesnite okná a dvere

Vedeli ste o tom, že až 30 % domácej energie sa stratí oknami? Veľa horúceho vzduchu prenikne von cez prievanové dvere aj v chladnom období. Ak váš dom trpí vysokými účtami za elektrinu počas horúcich alebo studených mesiacov, riešením pre vás môžu byť energeticky úsporné okná. Tieto okná sú navrhnuté tak, aby zabránili tomu, že ohriaty alebo ochladený vzduch bude z domu unikať.

Nebaví vás výmena starých okien alebo dverí? Efektívnosť vášho domova môžete dosiahnuť aj tak, že ho znova utesníte tesniacim náterom, tmelom, glazúrou alebo inou úpravou okien.

3. Prepnite na solárnu energiu

Inštalácia fotovoltických panelov na strechu je len jedným zo spôsobov, ako využiť slnečnú energiu. Mnohé domáce solárne zariadenia sa v posledných rokoch stali cenovo dostupnejšími a ľahko sa inštalujú. Tu je niekoľko udržateľných domácich zlepšení súvisiacich so solárnou energiou:

 • Solárne panely
 • Solárne podkrovné ventilátory
 • Solárne ohrievače vody
 • Vonkajšie solárne svetlá a ďalšie

4. Investujte do energeticky účinných zariadení

Tento tip pravdepodobne nie je prekvapením. Ak budete čoskoro potrebovať vymeniť niektorý z nasledujúcich spotrebičov, zvážte výber energeticky účinných modelov, ako sú spotrebiče s energetickými štítkami a certifikáciou.

Dôvod, prečo odporúčame investovať do týchto konkrétnych spotrebičov, je ten, že vaše úspory na účtoch za energiu by sa mali rýchlo vrátiť a vyplatiť:

 • Chladnička
 • Práčka
 • Sušička
 • Vykurovacie/chladiace zariadenia
 • Inteligentný termostat
 • Televízia
 • Ohrievač vody
 • Ventilátory

5. Kupujte lepšie

Nenechajte sa nachytať tým, že musíte mať to najnovšie a najlesklejšie. Zamyslite sa nad inými materiálmi, ako je recyklované drevo, ktoré je nielen ekologicky prijateľnou voľbou, ale je aj pekné a čoraz obľúbenejšie v rôznych druhoch projektov renovácie domov. V konečnom dôsledku tak ušetríte čas, peniaze a energiu, ktoré by boli potrebné na výrobu podobného a novšieho produktu.

Pohodlný domov je pre väčšinu ľudí jednou z najdôležitejších životných potrieb. Chceme sa po dni plného stresu vrátiť do pokojného a útulného domova, kde si môžeme oddýchnuť a tešiť sa s najbližším v prostredí, ktoré je bezpečné.

Od dekorácie, ktorú si vyberiete, až po klímu, ktorú udržiavate, to všetko sa spolupodieľa na atmosfére vo vašom dome. Voľte si zariadenie a možnosti vo vašej domácnosti tak, aby sa vám v nej žilo pohodlne a šťastne, aby sa stala kráľovstvom, kde sa vždy budete radi vracať.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

 

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť