Vonkajšie osvetlenie – vytvorte si pri  dome svoju oázu šťastia

podľa spravca
0 komentár
Vonkajšie osvetlenie - vytvorte si pri dome svoju oázu šťastia

Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí si nevedia predstaviť život bez kúska záhrady a radi trávite čas vonku, aj pred vami skôr či neskôr bude stáť voľba správneho exteriérového osvetlenia. Či už ide o príjemné letné grilovačky, alebo obyčajné rodinné posedenie s čajom či kávou na čerstvom vzduchu, to správne svetlo dodá vašim chvíľam na záhrade punc nezabudnuteľnosti.

Optimálne zvolené vonkajšie osvetlenie vám má poslúžiť tak, aby ste vo všetkých častiach okolo domu dobre videli a mohli ste sa po záhrade pohybovať napríklad aj v noci. No nielen to. Je tiež silným dizajnovým prvkom vášho exteriéru. Dokáže zvýrazniť presne tak, ako treba všetky priestory, od vchodu až po útulnú terasu za domom. Alebo efektne posvietiť na pýchu vašej záhrady – nádherné kvetinové záhony.

Zvoľte si osvetlenie podľa vašich nárokov a potrieb

Vybrať si to správne vonkajšie osvetlenie do vašej záhrady a okolia domu nie je úplne jednoznačná záležitosť. Je to široký pojem, ktorý zahŕňa veľa druhov svietidiel podľa spôsobu inštalácie, fungovania, účelu, či umiestnenia. Niečo iné je poriadne osvetliť schody a chodníky, alebo umiestniť tie správne svetlá na dotvorenie atmosféry altánku.

Iné osvetlenie si bude vyžadovať váš zvonček s menovkou a číslo domu, a celkom iné zasa budú svetlá pri vašom rybníčku, či studni (kde by mali byť kvôli bezpečnosti naozaj nevyhnutnosťou).

Z hľadiska inštalácie môžete preferovať svetlá zabudované, nástenné, bodové, či závesné, posvietiť na svoju záhradu si môžete zo zeme. Existujú tiež svietidlá zapichovacie, či – ak máte naozaj radi vycibrený štýl – svietidlá vo forme ozdobných predmetov.

Aj štýl rozhoduje. Môžete „obliecť” vašu záhradu do ladenia moderného, romantického, klasického, alebo extravagantného, úsporného, či rozšafnejšieho. Porozmýšľať by ste mali tiež nad praktickými vecami: Napríklad, či sa vám zíde svetlo s časovým spínačom, alebo snímačom pohybu. Ak hľadíte do budúcnosti cez optiku ekológie, pouvažovať môžete nad solárnymi svietidlami či úspornými žiarovkami.

Pre romantikov je na výber vyslovene dekoračné osvetlenie, starajúce sa o tú správnu atmosféru: romantické ozdobné lampy, lampášiky, či svetelné reťaze vyrazia vašim hosťom dych.

Ak ste fanúšikovia hi-tech domácnosti, možno vás zláka možnosť inštalovať vaše vonkajšie osvetlenie ako súčasť systému inteligentnej domácnosti. K zvýšenému pohodliu prispeje tiež automatické ovládanie svetiel v záhrade.

A pozor, ešte jedna vec tesne pred kúpou: Ak uvažujete o tom, že niektoré svietidlá chcete umiestniť do fasády, myslite dopredu na to, či sa chystáte v budúcnosti zatepliť váš dom.

Na čo myslieť pri výbere vonkajšieho osvetlenia

Je toho určite viac. Okrem výberu štýlu, dizajnu, umiestnenia a funkcie osvetlenia je tu ešte niekoľko vecí, ktoré by ste mali mať na zreteli: Zvážte, či a odkiaľ budete mať pre svetlo prívod elektrickej energie. Zaobstarajte si správne IP krytie, chrániace pred poveternostnými podmienkami.

Pri osvetlení záhrady treba myslieť aj na to, že norma určuje intenzitu osvetlenia 40-60lx = 40-60lm/m². Jednotlivé zóny osvetlenia – chodník, rastliny, jazierko, by mali byť ovládateľné nezávisle. Rozhodnite sa podľa vášho životného štýlu, či túžite po klasickom diaľkovom ovládaní, alebo ovládaní cez mobilnú aplikáciu.

Toto všetko treba zvážiť pri výbere svetiel. Inšpirácií je mnoho, treba len vedieť, ako vaše jednotlivé priestory okolo domu budete využívať a podľa toho si vybrať aj druh osvetlenia, aby vyhovoval presne vašim požiadavkám. Tu je niekoľko základných kategórií, medzi ktorými sa budete určite rozhodovať:

 • materiál
 • farba
 • napájanie
 • cena
 • rozmery
 • stupeň krytia
 • nastavenie smeru svetla
 • príkon
 • životnosť
 • vyžarovací uhol
 • použitie stmievača, a mnohé ďalšie…

Batérie a akumulátory ako hudba budúcnosti

A to ešte stále nie je všetko. Uvažovať by ste mali tiež nad tým, či pre vaše záhradné osvetlenie chcete využiť batérie a akumulátory. Vo všeobecnosti sa o nich hovorí aj ako o budúcnosti záhrad – pomocníkoch, ktorí sú vždy rýchlo pripravení na použitie a nesklamú vás, keď to budete najviac potrebovať.

V prípade týchto zdrojov si môžete jednoducho kontrolovať, ako dlho vám batérie ešte vydržia, ľahko ich vymeniť aj nabiť. Podľa toho, akú máte veľkú záhradu, počet a spotrebu svetiel sa líšia akumulátoroví pomocníci vo výkonnosti.

Okrem osvetlenia môžete batérie a akumulátory v záhrade, samozrejme, využiť aj na fungovanie ďalších zariadení, ako napríklad kosačka. Výhodou batérií je tiež to, že sú skladné, spoľahlivé, ekologické. No pozor, aj ony si zaslúžia dobrú starostlivosť (skladovanie v čistom, suchom, bezpečnom prostredí), aby vám mohli slúžiť čo najdlhšie.

Niekoľko užitočných rád a zásad:

 • Osvetlenie pri vstupe do domu môžete vybaviť pohybovým senzorom, ktorý vám hlási každého návštevníka – pozvaného, či nepozvaného
 • Pri vchode sa hodia stropné svietidlá, na osvetlenie chodníka popri dome zasa poslúžia nástenné svietidlá
 • Priamo do záhrady môžete použiť stojanové svietidlá, či stĺpiky
 • Na osvetlenie príjazdovej cesty do garáže sa hodia zápustné svetlá do zeme
 • Exteriérové reflektory dobre slúžia, keď chcete upriamiť pozornosť na konkrétny detail
 • Atmosféru dodajú osvetleniu špeciálne farebné filtre
 • Za umeleckých fajnšmekrov vás budú považovať, keď siahnete po kovovom svietidle, či rôznych dekoratívnych kúskoch, napríklad v tvare gule
 • Na osvetlenie altánkov, terás a balkónov sa hodia nástenné, či závesné svietidlá
 • Stojanová lampa s dizajnovým svietidlom je klasika, ktorá nič nepokazí ani v exteriéri, naopak, vnesie tam výnimočnú atmosféru

Zariaďte vašu záhradu tak, že sa stane hitom ulice

Vybrali ste si to správne vonkajšie osvetlenie? To je dobre, a teraz ho poďme ideálne zladiť so zariadením vašich záhradných priestorov. Ak šikovne zladíte nábytok a štýl na vašej terase a okolo domu so svietidlami, môže sa z vašej záhrady stať skutočná pýcha ulice a celého okolia a vaše letné grilovačky budú legendárne. To všetko dokáže správne vytvorená atmosféra a váš vkus pri zariaďovaní.

Aby sa stalo vaše posedenie vonku v záhrade naozaj ideálne a útulné, je dôležitý nielen výber svietidiel, ale aj záhradného nábytku, zariadenia, doplnkov. Veď bez kvalitného, pohodlného a štýlového nábytku by neexistovali ani všetky tie príjemné grilovačky, posedenia, či chvíle nenahraditeľného oddychu. Nábytok v kombinácii s osvetlením urobí zo záhrady tú pravú oázu šťastia vašej rodiny.

Ak vyberáte nábytok do záhrady,  je pravdepodobne ešte dôležitejšie myslieť na správny materiál, náročnosť údržby a odolnosť ako keď zariaďujete interiér. Nikdy totiž neviete, kedy sa počasie v sekunde zmení, spŕchne, či zahrmí. Na nábytok pôsobí tak teplo ako chlad, slniečko aj vlhkosť.

Veľa závisí aj od toho, ktoré kusy nábytku budete mať ukryté pod prístreškom a ktoré nie. Chrániť pozornejšie pred vplyvom počasia by ste určite mali prírodné materiály, ako ratan, či iné chúlostivé dreviny. Vetru, dažďu, naopak, odolajú umelé či kovové výrobky. No rátať treba aj s nečakanými návštevníkmi zo zvieracej ríše, ktorí dokážu narobiť škody.

Záleží tiež na tom, koľko máte v záhrade miesta. Do úspornejších priestorov jednoducho nenaťaháte celý lunapark, a naopak, v prípade veľkorysejšej záhrady môžu byť odvážnejšie aj vaše predstavy. Rátajte aj s úplne praktickými maličkosťami – napríklad stoličiek by nemalo byť menej ako členov rodiny.

Prakticky, štýlovo aj pohodlne

Keď sa rozhodujete, ako vybrať vhodný nábytok do záhrady, okrem účelnosti, samozrejme, treba myslieť aj na štýlovosť a pohodlnosť, aby ste sa počas pobytu vo vašej záhrade cítili ako v skutočnom rajskom objatí.

Napriek tomu, že určité dreviny neznesú každý vplyv počasia najlepšie a ich údržba môže byť náročnejšia, zostáva drevo jednoznačným kráľom materiálov, z ktorých sa vyrába záhradný nábytok. Z pochopiteľných dôvodov: je vždy elegantné, skvele zapadá do vonkajšieho prostredia, a pekne ukryté pod pergolou a v objatí hustej zelene sa postará vo vašej záhrade o skutočnú idylku. Hodí sa prakticky ku každému exteriérovému štýlu a navyše, je recyklovateľné.

Ak ste aj vy zamilovaní do dreva, verte, chápeme vás. No musíte rátať s tým, že drevo reaguje na vlhkosť aj na slniečko, ktoré z neho môže časom „vyťahať” sýtosť farebného odtieňu.

Ak ste pre drevo už rozhodnutí, pri údržbe tvrdších a tropických drevín sa odporúča napúšťať ho olejom, mäkšie ako smrek či borovica ochráni tenká vrstva lazúry. Veľmi môžu pomôcť aj ochranné obaly.

Obľúbené materiály na záhradný nábytok

Vo všeobecnosti platí, že čím tvrdšie drevo, tým odolnejšie. Medzi vyhľadávané exotické dreviny, ktoré sa hojne používajú na záhradný nábytok patria najmä teak a eukalyptus. Obe drevá sú veľmi tvrdé, odolné, odolávajú aj hnilobe.

Možno netradičnejšou, no rovnako dobrou, voľbou môže byť aj kov. Pôsobí štýlovo a luxusne a vynikne v prírodnom prostredí. Je mimoriadne odolný, stabilný, dlho vydrží, zub času sa do neho len tak ľahko nezakúsne.

Z kovov najčastejšie ľudia siahajú po spoľahlivom hliníku, ktorý nehrdzavie. Často sa v záhradách používa aj oceľ, vďaka svojej elegancii. Len pozor, ku kovovým stoličkám automaticky vyberajte aj podložky na sedenie.

Ratan je ľahký, vzdušný, hodí sa naozaj do každej záhrady, no nie je taký trvácny ako iné dreviny, či materiály. Ľahší dážď síce znesie, no zlému počasiu ho nevystavujte zbytočne dlho. Ak máte radi ratan a neviete odolať jeho pôvabu, vyberte mu radšej miesto pod prístreškom, alebo v zimnej záhrade. Alebo siahnite po umelom ratane, ktorý je odolnejší a menej náročný na údržbu, či inom umelom materiáli.

Plast pozná snáď každý. Je to taký nezničiteľný nezmar – ľahký, lacný, nenáročný na údržbu. Ak siahnete po naozaj štýlovom kúsku, aj plastový nábytok sa môže vo vašej záhrade pekne zaskvieť.

Samozrejme, zariadiť záhradu neznamená len zaplniť priestor stolom a pár stoličkami. O vašu štýlovú oázu uprostred zelene sa postará kompletné vybavenie na záhradu: Ak na to máte priestor, obzvláštnite si vaše exteriéry húpacími sieťami a hojdačkami, pohodlnými sedačkami s veselými poťahmi, altánkami, slnečníkmi… A nebude sa vám chcieť z vašej záhrady na žiadnu exotickú dovolenku.

Záhrada ako raj pre deti a celú rodinu

Ak máte priestrannú záhradu, rátajte s tým, že v nej budú chcieť veľa času tráviť predovšetkým vaše deti. Je to skvelé pre vyplnenie ich voľného času, čerstvý vzduch sa stará o ich zdravie a imunitu, slniečko im dodáva tak potrebný vitamín D. Zažijú tam kopec zábavy a inšpirácie.

S deťmi v rodine treba myslieť na to, aby bola vaša záhrada bezpečná, použiteľná a praktická tak pre dospelých ako pre najmenších. Ako usporiadať záhradu tak, aby bola vhodná aj pre deti? Ak tam pre ne vytvoríte kútik, či priestory, ktoré si obľúbia, vaša záhrada bude slúžiť nerušene tak pre vaše posedenie ako pre detské radovánky. Ako na to?

Deťom by mali rozhodne patriť priestory, ktoré sú bezpečnejšie, bližšie domu, tak, aby ste ich mali stále na dohľad. Samozrejme, plot je v prípade rušnej cesty absolútnou nevyhnutnosťou. Ak ich nechávate dlho na slniečku, postarajte sa o detské slnečníky. Mimoriadne opatrní buďte, ak máte doma jazierko, či iné vodné priestory, alebo nejaké jedovaté rastliny.

Z vašej záhrady sa môže stať detský raj, ak ju opatríte hojdačkami, pieskoviskom, či trampolínou. Buďte kreatívni, ak nie je hojdačka, do mnohých prostredí sa hodí napríklad veľká pneumatika na lane. Ak vám to priestory a ďalšie faktory umožňujú, prečo nezriadiť pri dome aj bazén?

Deti veľmi obľubujú aj voľné priestory, kde sa budú môcť naháňať, či hrať rôzne hry s loptou. Využite šikovný priestor na stolný tenis, či tenis. Pre malých vedátorov zasa zriaďte miestečko, kde si budú môcť čítať, kresliť, alebo len tak posedávať a mlsať zmrzlinu, či limonádu. V zásade však platí, že deti si poradia aj bez luxusného vybavenia, či množstva vecí. Zabavia sa skvele aj pri schovávačke v kríkoch, za stromami….

Na záver..

Vaša záhrada sa môže stať srdcom vašej domácnosti a rodiny, kde budú radi tráviť čas všetci jej členovia a vaši hostia sa budú nadšení vracať. Ak už máte to šťastie skvelého exteriéru okolo domu, rozhodne si dajte záležať na výbere osvetlenia aj zariadenia, aby ste sa mohli pýšiť vašim malým kúskom raja.

Alexandra Tinková, obsahový a SEO špecialista

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť