Pokojný a nerušený spánok? Upravte si posteľ podľa Feng Shui

podľa spravca
0 komentár

Vneste do vašej spálne harmóniu a ničím nerušený spánok pomocou zásad tradičného čínskeho učenia Feng Shui. To považuje spálňu za jednu z najdôležitejších miestností domu. A niet divu, veď tu strávite až tri štvrtiny celého života. Ako ľahko a bez nákladnej rekonštrukcie upraviť spálňu podľa zásad Feng Shui?

Ako vybrať posteľ podľa Feng Shui

Ak sa rozhodnete uplatniť v spálni princípy Feng Shui, nemusí to nutne znamenať, že vás čaká nákladná rekonštrukcia celej miestnosti. Samozrejme, je najlepšie, ak každá súčasť izby dodržiava zásady Feng Shui, no novú energiu pocítite aj zmenou jediného kusu nábytku. Ktorého? No predsa toho najdôležitejšieho – vašej postele.

Ako taká správna posteľ podľa Feng Shui vyzerá? Kde by mala byť umiestnená? Ako majú s pravidlami Feng Shui korešpondovať matrac či lôžkoviny?

Vyberajte pevný a kvalitný rám

Základnou požiadavkou na posteľ by mal byť kvalitný a robustný rám s pevným čelom, ktorý zaistí pocit istoty a ochrany. Vyberajte hlavne postele z prírodných materiálov, ako je napríklad masívne drevo.

Pri výbere postele podľa Feng Shui nezabúdajte, že záleží aj na tom, kto ju vytvoril. Posteľ musí byť výtvorom niekoho, kto bol za svoju prácu náležite ocenený, a to nielen finančne. Výrobcu preto vyberajte veľmi starostlivo a zvážte ručne vyrábané postele na mieru, napríklad značku Le Chomat s rodinnou tradíciou remesla a lásky k tvorbe.

 

Každá posteľ Le Chomat je vyrobená len na zákazku a vždy ručne. Zdroj: lechomat.com

Každá posteľ Le Chomat je vyrobená len na zákazku a vždy ručne. Zdroj: lechomat.com

Farba postele podľa Feng Shui

Akú farbu postele zvoliť podľa Feng Shui? Držte sa prevažne zemitých, tlmených tónov, ktoré vás budú upokojovať. Pocit pokoja a sviežosti prinesie do spálne aj modrá či čierna farba. Naopak, vyhnite sa ohnivým farbám ako sú červená, oranžová, sýto žltá či ružová, ktoré produkujú veľkú energiu a mohli by vám spôsobiť nespavosť.

 

Farba postele by mala byť podľa Feng Shui ladená do tlmených tónov. Zdroj: materasso.sk

Farba postele by mala byť podľa Feng Shui ladená do tlmených tónov. Zdroj: materasso.sk

Zabudnite na úložný priestor

Hoci sa môže zdať priestor pod posteľou ideálny na skrytie najrôznejších vecí, ako sú krabice, náradie, sezónne oblečenie či lôžkoviny, podľa zásad Feng Shui sa to neodporúča. Voľte radšej posteľ bez úložného priestoru, ktorá umožní cirkuláciu energie okolo celého vášho tela. Naopak, vyhýbajte sa nízkej posteli a posteli s poličkami či rôznymi priehradkami.

Vďaka voľnému priestoru pod posteľou bude energia pri spánku cirkulovať okolo celého vášho tela. Zdroj: materasso.sk

Vďaka voľnému priestoru pod posteľou bude energia pri spánku cirkulovať okolo celého vášho tela. Zdroj: materasso.sk

Doprajte si správnu veľkosť

Ak to priestor dovoľuje, na rozmeroch postele nikdy nešetrite. Počas spánku sa každý človek prirodzene pohybuje a otáča. Štatistiky uvádzajú, že až šesťdesiatkrát, preto by ste si mali vytvoriť dostatok priestoru na tento pohyb. Ideálna dĺžka postele je vaša výška plus 25 centimetrov. Ideálna šírka je minimálne 100 centimetrov pri jednolôžkach a 160 centimetrov pri dvojposteliach.

Veľmi dôležitá je tiež výška postele. Všeobecne sa odporúča cca 50 až 60 centimetrov vrátane matraca, pričom čím vyššie ste od zeme, tým kvalitnejší vzduch v noci dýchate. Navyše podľa Feng Shui vyšší voľný priestor pod posteľou umožňuje ľahšie prúdenie čchi (energia) pri spánku.

Myslite aj na kvalitný matrac a lôžkoviny

Čo hovorí učenie Feng Shui o matracoch a lôžkovinách? Aj v tejto oblasti sa držte prírodných materiálov a poctivých výrobkov. Prírodné matrace a lôžkoviny z prírodných materiálov vám pomôžu dosiahnuť pokojný, pohodlný a ničím nerušený spánok. Zamerajte sa najmä na prírodné peny s antibakteriálnymi funkciami, materiály s vrstvami kokosu, bavlnou či tkaným hodvábom.

Aj posteľnú bielizeň voľte prírodnú, napríklad bavlnenú, v tlmených či zemitých odtieňoch. Vyhnite sa svetlým, výrazným a žiarivým farbám, ktoré podporujú skôr aktivitu ako pokojný spánok.

Pri výbere matraca uprednostnite prírodné materiály. Zdroj: materasso.sk

Pri výbere matraca uprednostnite prírodné materiály. Zdroj: materasso.sk

Umiestnite posteľ podľa Feng Shui

Okrem samotného výberu postele je úplne zásadné, ako ju v spálni umiestnite. A to býva podľa odborníkov častý problém. “Veľmi škodlivá je napríklad tzv. pozícia mŕtvoly, ktorá môže skrátiť život až o 7 rokov. Pri tejto polohe vám mieria nohy postele priamo proti dverám,” hovorí interiérová dizajnérka Lenka Švachová v rozhovore pre magazín vyspimesa.sk.

A práve poloha dverí a okien je pre správnu orientáciu postele podľa Feng Shui zásadná. Prečo práve dvere a okná? Dôvodom je silná energia, ktorá tu aktívne prúdi a kvôli ktorej by vás čakali len dlhé prebdené noci.

Polohu postele by ste podľa Feng Shui mali prispôsobiť aj svetovým stranám, pričom najlepšia je orientácia na sever, východ, západ a juhovýchod. Naopak, za najhoršie umiestnenie postele sa považuje smerovanie na severovýchod a juh, kde je príliš ostrá energia, ktorá môže spôsobovať nočné mory.

Posteľ by mala byť vždy ľahko prístupná z oboch strán, v opačnom prípade dochádza k obmedzovaniu prúdenia energie. Vyvarujte sa preto umiestneniu postele k jednej stene, prípadne zataraseniu priechodu dekoráciami, lampami a pod.

Obrázok: Nesprávne umiestnenie postele je veľmi častou chybou. Zdroj: ketyban.cz

Priestor nad hlavou nechajte prázdny

Nič neumiestňujte priamo nad hlavu. Priestor nad posteľou by mal byť úplne prázdny a bez políc, zrkadiel či iných dekorácií. Jednak tým opäť umožníte lepšiu cirkuláciu energie, a zároveň oslobodíte vaše podvedomie od strachu z potenciálneho rizika, ktoré tieto predmety predstavujú.

 

Tiež sa ti môže páčiť