Prečo si kúpiť korytnačku

podľa spravca
0 komentár
Prečo si kúpiť korytnačku

Chcete si kúpiť korytnačku, ale neviete, ako sa o ňu starať? V článku sa dozviete, aké druhy terárií existujú, aké si vybrať a ktoré osvetlenia je to ideálne. Tiež zistíte niečo o “venčení”. A to nie je všetko. Ale to sa už dozviete až po prečítaní.

Suchozemská korytnačka je nenáročné zviera, ktoré nevyžaduje vašu neustálu pozornosť, ako napríklad mačka alebo pes. Je navyše vhodná do rodiny, v ktorej niekto trpí alergiou na zvieraciu srsť. Na rozdiel od mnohých ostatných terárijných zvierat, korytnačka nemusí byť len doma, ale počas leta si ju môžete brať so sebou na záhradu.

Zaobstarať si môžete korytnačku zelenkavú alebo žltohnedú. Chov oboch týchto druhov korytnačiek nie je náročný. Korytnačky vyžadujú iba zabezpečenie vhodných podmienok v teráriu a potravu.

Druhy terárií

  • Korytnačí stôl – otvorené terárium s prístupom z hornej strany
  • Uzavreté terárium – terárium je uzavreté a prístup je umožnený spodnými posuvnými dvierkami.

Prostredie v teráriu

Terárium pre korytnačku by malo byť dostatočne priestranné, aby sa korytnačka mohla prechádzať. Dno vysteľte mäkkým materiálom, napríklad senom alebo kokosovým vláknom zmiešaným s pieskom. Časť dna môžete posypať farebným štrkom.

Zaistite korytnačke dva druhy podnebia a UV žiareniu:

  • Teplá časť – pomocou lampy vytvorte miesto s teplotou okolo 40 ° C, na ktoré sa korytnačka bude chodiť nahrievať
  • Chladnejšia časť – teplota okolo 25 ° C, izbová teplota
  • UV žiarenie korytnačka potrebuje UV žiarenia, vďaka ktorému si vytvára vitamín D. Tento vitamín v prírode prijíma zo slnka. V zajatí jej ho dodáte práve UV lampou.

Obe lampy nechávajte zapnuté celý deň a vypínajte ich len na noc.

“Venčenie” korytnačky

V teplých letných dňoch berte korytnačku von , aby sa nahriala a užila si slnečné lúče. Aby vám korytnačka nikam neutiekla, orámujte “korytnačí výbeh” plotom alebo ohrádkou. Nebudete ju tak musieť celý čas strážiť.

Kúpeľ a olejovanie

Aby bolo o vašu korytnačku čo najlepšie postarané, raz za čas jej doprajte kúpeľ. Korytnačku kúpte vo vode s teplotou cca 23 – 27 ° C cca pol hodiny . Suchozemská korytnačka nevie plávať, preto by jej hladina vody nemala siahať vyššie ako po zobák. Kúpeľ má nielen očistný význam, ale tiež korytnačke pomôže s vyprázdňovaním. Po kúpeli a osušení korytnačke môžete pancier premazať jedlým rastlinným olejom.

Pitný režim a strava

V teráriu nesmie chýbať miska s čerstvou vodou. Potrava pre korytnačku by mala byť vyvážená, s dostatočným množstvom vlákniny, vápnika a fosforu. Korytnačke živiny dodáte v čínskej kapuste, púpave, ďateline a skoroceli, vápnik v sépiovej kosti. Do kŕmenie zaraďte tiež mrkvu, poľníček a rukolu. Jedálniček doplňte suchou potravou, ktorá je pre korytnačky priamo určená.

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť