Prečo je umelý ratan lepší ako prírodný? Budete prekvapení!

podľa spravca
0 komentár
Prečo je umelý ratan lepší ako prírodný? Budete prekvapení!

Od skorej jari do neskorej jesene ste varení-pečení na terase? Ak máte radi prírodné materiály, pravdepodobne vás to zvedie k drevu alebo k prírodnému ratanu. Aby ste však docielili luxusný vzhľad terasy, netreba robiť kompromisy. Kvalitným prevedením, dlhou životnosťou a perfektným vzhľadom vás prekvapí aj umelý ratan. Prečítajte si 5 dôvodov, prečo by ste mu mali dať šancu aj vy!

Zdvíha úroveň terasy

Ak má terasa pôsobiť útulne, musí byť vybavená štýlovým a funkčným nábytkom. Časy, keď nám stačilo sedieť za plastovým stolom, sa minuli. Dnes už ide aj o to, aby sa popásli oči, preto siahame po exteriérovom nábytku, ktorý sa dizajnovo vyrovná tomu interiérovému.

Pôsobí rovnako elegantne a poskytne nám pohodlie, aké od neho očakávame. Či záhradný nábytok chceme využívať na stolovanie, popíjanie kávy, alebo leňošenie, nábytok z umelého ratanu sa prispôsobí našim potrebám. Nájdeme tu stoly, stoličky, kreslá, sedacie súpravy, ale aj obľúbené závesné kreslá.

Nie je nutné vybaviť terasu iba jediným druhom materiálu, umelý ratan sa veľmi dobre kombinuje s drevom i kovom, stačí zvoliť ten správny pomer a terasa nebude pôsobiť jednotvárne, ale získa svojský podpis. Prútený nábytok navyše exteriéru výborne pristane.

Cenová dostupnosť

Nie je tajomstvom, že za všetko s prívlastkom pravý si priplatíme. Či chceme podlahu z dreva, okná z hliníka, alebo masívny drevený nábytok, neprehliadnuc ani nábytok z pravého ratanu, priplatíme si. Očarí nás prirodzená vôňa, farba a štruktúra, avšak môžeme byť viac v strese, zvlášť pokiaľ na nábytok prší alebo je skúšaný inými poveternostnými vplyvmi.

Určite vás zabolí, keď začne vaše obľúbené záhradné kreslo po rokoch hniť alebo sa rozpadať. Ak si zaobstaráte nábytok z umelého ratanu, určite mu neuškodí slnko, teplotné výkyvy ani občasný dážď.

Prispôsobený vonkajšiemu prostrediu

Vedeli ste, že syntetický nábytok vám môže vydržať 10, ale pokojne aj 20 rokov v perfektnom stave? Nábytok z umelého ratanu má v tomto navrch. Drží si svoj tvar a farbu aj po rokoch, či naň svieti slnko, alebo občas zaprší. Vydrží zazimovanie v pivnici a neustále rozkladanie a skladanie.

Umelé vlákna sú odolnejšie, dokonca sa tkajú rovnakým spôsobom ako pravý ratan a laik možno na prvý pohľad ani nerozozná, či máte na terase závesné kreslo z pravého alebo umelého ratanu. Výrobcovia umelý ratan upravia tak, aby bol odolný voči UV žiareniu a vode, a polyetylénová živica bráni jeho vyblednutiu či znehodnoteniu. Prírodný ratan je veľmi jemný materiál, a teda je nepraktický na vonkajšie použitie.

 Očarujúca pevnosť, ale nízka hmotnosť

Páči sa vám jedno konkrétne ratanové kreslo, lebo vyzerá, akoby bolo vyrobené priamo pre vašu terasu… A potom si prečítate špecifikáciu výrobku a zľaknete sa, že ide len o umelý ratan. To však môže byť výhoda!

Vlákna umelého ratanu sú totiž oveľa pevnejšie ako v prípade prírodného ratanu. Záhradné kreslo z umelého ratanu si zachová svoju pevnosť i po čase, a nech ho skúša akákoľvek telesná váha či vrtochy počasia, nevysedí sa ani sa nezdeformuje.

Ako bonus získate nábytok s nízkou hmotnosťou, čo je ideálne, ak ho na terase neustále presúvate podľa aktuálnych potrieb alebo ho na zimnú sezónu sťahujete do garáže či pivnice.

Takmer žiadne starosti s údržbou

Okrem vyšších nákladov za obstaranie nábytku z pravého ratanu treba vždy počítať aj s jeho náročnejšou údržbou. Nemôže byť vystavený chladu ani dažďu a tiež je nutné dávať pozor na to, aby sa pri manipulácii nepoškodil. Z času na čas sa odporúča i jeho voskovanie, pre lepšiu pružnosť vlákien.

To však neznamená, že o umelý ratan sa netreba starať! Z času na čas je nutné ho pretrieť mokrou handričkou alebo vystriekať vodou a takisto je vhodné využiť ochranné plachty na nábytok v čase jeho nepoužívania. Ochránia ho pred chladom, vlhkosťou i znečistením.

 

zdroj: freepik

 

 

 

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť