Prečo si merať krvný tlak doma?

podľa spravca
0 komentár

Tiež patríte k ľuďom, ktorí sa o svoj krvný tlak príliš nezaujímajú? Necháte si ho odmerať maximálne pri pravidelnej lekárskej prehliadke, no inak nemáte predstavu, v akých hodnotách sa váš krvný tlak pohybuje. Možno si poviete, že nemáte žiadne zdravotné problémy, a preto nie je nutné merať si tlak pravidelne. No nie je to pravda.

Merať si krvný tlak pravidelne je dôležité

Prečo? Lebo nízky, ale najmä vysoký krvný tlak, vám môže spôsobiť závažné zdravotné problémy. Nielen závraty alebo mdloby, ale aj naozaj vážne problémy ako je mŕtvica, či srdcový infarkt. Tie sa môžu objaviť nečakane, bez akéhokoľvek varovania. Pretože vysoký krvný tlak nebolí a nemusí sa vôbec nijako prejaviť. Nie nadarmo sa mu vraví  „tichý zabijak“.

Ak však budete mať hodnoty svojho krvného tlaku pod kontrolou, vážne zdravotné problémy vás neprekvapia. Štatistiky na Slovensku hovoria jasne. Vysoký krvný tlak trápi takmer 50% obyvateľov. Do rizikovej skupiny patria ľudia vo vyššom veku, fajčiari, osoby s nesprávnou životosprávou, či tí, ktorí majú ochorenia srdca a krvného obehu v rodine. Či už do rizikovej skupiny patríte alebo nie, mať krvný tlak pod kontrolou sa určite oplatí. A prečo meranie v ambulancii u lekára nestačí? Dôvodov je niekoľko:

  • Ten sa často podpisuje na hodnotách nameraného krvného tlaku. Po čakaní na vyšetrenie ste unavený a nervózny. Namerané hodnoty teda môžu byť skreslené.
  • Jednorazové meranie. Často nie je postačujúce. Krvný tlak je potrebné merať v rôznych častiach dňa a sledovať jeho zmeny.
  • Rozprávanie počas merania tlaku. To je v ambulanciách naozaj časté. Sestra vám meria tlak a lekár sa zatiaľ pýta na vaše problémy. Rozprávanie počas merania výsledky skresľuje.
  • Takzvaná „maskovaná hypertenzia“. Častým prípadom je tiež to, že v ambulancii je nameraný tlak normálny, ale doma si pacient nameria vysoké hodnoty.

Práve z týchto dôvodov je vhodné mať vždy poruke tlakomer a svoj krvný tlak sledovať aj v domácom prostredí.

Aký tlakomer si vybrať?

Pri hľadaní vhodného tlakomeru vám môžu pomôcť recenzie tlakomerov. Dozviete sa z nich, aké skúsenosti (či už pozitívne alebo negatívne), majú s konkrétnymi prístrojmi na meranie tlaku iní užívatelia. To vám uľahčí rozhodovanie. Vyberať by ste si mali tiež podľa toho, či máte zdravotné problémy alebo nie. Ak áno, určite siahnite po kvalitnejšom tlakomeri, ktorý zabezpečí presné a spoľahlivé merania. Takým je napríklad tlakomer Omron. Vybrať si môžete tiež v závislosti od toho, aké  doplnkové funkcie tlakomeru by ste chceli využívať. Dostupné sú možnosti ukladania nameraných dát, detekcia arytmie, či pripojenie tlakomeru k počítaču. Či už sa rozhodnete investovať do tlakomeru viac alebo menej, je len na vás. V prípade zdravotných problémov však určite siahnite po kvalitnom prístroji a tlak si merajte naozaj pravidelne.

Tiež sa ti môže páčiť