Súčasné trendy bývania vo svete a u nás sú značne rozdielne

podľa spravca
0 komentár

Každý človek potrebuje niekde bývať, mať kde zložiť hlavu, mať svoje súkromie. Nie všetci si však môžu úplne slobodne vybrať, akú podobu bude mať ich bývanie. Tých horných desať tisíc sa síce žiadnou dilemou zaoberať nemusí, no pre ostatných je bytová otázka zásadný problém, pretože podstatným faktorom, ktorý vplýva na výber bývania, je výška dostupných či poskytnutých financií.

Áno, je to tak. Koľko si môžeme dovoliť, tak bývame. Je to síce smutné, ide ale o realitu a nielen u nás, ale aj vo svete, vo vyspelej západnej civilizácie si nemôže každý dovoliť všetko. Akurát, že štandard bývania je tam na úplne inej úrovni. Je to zapríčinené vysokou produktivitou práce a z toho vyplývajúcou výškou platov. Človek tak má oveľa väčší manévrovací priestor, má oveľa širší výber z nehnuteľností a aj čo sa týka formy ich získavania a vlastnenia.

Tí zámožnejší si pravdaže kupujú nehnuteľnosti do osobného vlastníctva, aby si ju mohli zariadiť presne podľa svojich vlastných predstáv. Od interiéru, a v prípade, že ide o rodinný dom, prípadne niečo honosnejšie, až po exteriér zahŕňajúci fasádu, trávnik, oplotenie, a pod. Vôbec pri tom nezáleží na predpokladanej dobe užívania, podľa toho sa bohatý človek neriadi. V prípade, že sa rozhodne zmeniť svoju adresu, poverí predajom realitné spoločnosti a už sa o nič nestará.

Nájomné byty hrajú v zahraničí prim

Lenže ako sme uviedli vyššie aj v rozvinutých krajinách je väčšina jej obyvateľov nútená obývať len jednu nehnuteľnosť, ak samozrejme ďalšie nevlastnia za účelom prenajímania. Akurát, že túto jednu nehnuteľnosť majú možnosť získať rýchlo a za dobrých podmienok. Buď ju rovno kúpia z našetrených peňazí, alebo získajú bankový úver za výhodných podmienok. Takže získanie bývania nie je pre nich dilemou buď, alebo.

Napriek tomu je už dlhé roky trendom takzvané nájomné bývanie. Ľudia proste nepotrebujú nehnuteľnosť vlastniť, bazírovať na tom, aby bola v ich osobnom vlastníctve. Stačí im obyčajný prenájom za rozumnú cenu. Mnohokrát tak ušetria peniaze a starosti pri získavaní nehnuteľnosti. Navyše dnes v dôsledku vysokej pracovnej mobility je zbytočným luxusom vlastniť byt, ktorý, akonáhle je človek povolaný na inú pracovnú pozíciu do iného mesta, akurát blokuje investované peniaze.

Iný kraj, iná mrav a na Slovensku zvlášť

Aká je situácia s bývaním u nás dnes? Dávno preč sú časy kedy sa byty doslova rozdávali zadarmo, ak ste boli zamestnaní v štátnych podnikoch. Tí, čo si byty zakúpili od bytového družstva, tak tých to stálo približne desať a viac priemerných mesačných platov, no napriek tomu prišli k bývaniu rovnako výhodne, ako štátni zamestnanci. Akurát, že majitelia družstevných bytov mali o čosi vyššiu mesačnú réžiu.

Po revolúcii sa štátne a družstevné byty ponechali v osobnom vlastníctve ich majiteľov, ktorí si ich postupne odkupovali podľa predom určeného kľúča. To, že od revolúcie nastal postupný útlm výstavby bytov zo strany štátu, tak tým sa ceny bytov vyhnali pre Slovákov, do priam astronomických výšin. Takže, ak v minulosti prišiel niekto k vlastnému bývaniu doslova zadarmo, v posledných tridsiatich rokoch sa musel chtiac, či nechtiac upísať bankovým spoločnostiam, ktoré mu poskytli príslušný hypotekárny úver.

Na nájomné byty na Slovensku rovno zabudnite

Lenže, povedzme si úprimne, upísanie sa kvôli získaniu štyroch panelákových stien v obstarožnom paneláku na niekoľko desiatok rokov, to je skutočný balvan na krku človeka. Navyše, banky boli náchylné poskytovať bežnému obyvateľstvu hypotekárne úvery väčšinou iba manželským, či partnerským dvojiciam, čo taktiež sťažovalo získanie úveru na bývanie. No a kto na to nemal, zostal bývať so svojimi rodinným príslušníkmi. O vlastnom bývaní si mohol akurát tak nechať zdať.

A čo nájomné bývanie? To je na naše pomery stále príliš drahé, a teda neefektívne. Oplatí sa iba v prípade, kedy si človek v blízkej budúcnosti plánuje niečo zadovážiť do osobného vlastníctva. Tu treba zároveň povedať, že nájomné bývanie, také ako funguje na západe od našich hraníc neexistuje a politici stále bránia vo výstavbe nájomných bytov. Ono týmto krokom by tak klesli ceny nehnuteľností všeobecne, a keďže vieme, že trh s nehnuteľnosťami je lukratívna záležitosť, tak neochota našich zákonodarcov je pochopiteľná.

Dnešná situácia praje hypotekárnej politike

Čo sa týka bývania v rodinných domoch, po počiatočnom nadšení sa situácia upokojila v prospech lepšie zarábajúcich jedincov. Mnohí ľudia by u nás radi šli do rodinného domu, no po spočítaní si, čo všetko treba doň investovať, ich chuť prešla dokonale. Musia sa tak uspokojiť s bývaním v socialistických panelákoch.

No aj na tie samozrejme treba peniaze a zase len peniaze. A nemalé. Situácia na realitnom trhu sa pomaly ale isto vracia na úroveň realitného vrcholu z pred desiatich rokov. Napriek tomu, banky sú ústretové v poskytovaní hypotekárnych úveroch. Len v poslednom čase znovu sprísnili podmienky na ich získanie. Museli tak spraviť v dôsledku nesplácania požičaného. Na príkaz Národnej banky Slovenska tak upravili pravidlá od minulého roku.

Či to prinesie očakávaný výsledok, to ukáže iba čas, pretože ľudia chcú bývať a ľudia potrebujú bývať. Nejaké umelé priškrtenie dostupnosti úveru môže síce zamedziť exekúciám, no nedostupnosť bývania zhorší situáciu z druhej strany. Treba tak vyladiť prístup k bývaniu na optimálnu úroveň kedy by boli spokojné banky a aj jej klienti.

Tiež sa ti môže páčiť