Zima preverí aj Vaše eurookná: Ako ich pripraviť na toto obdobie?

podľa spravca
0 komentár

Drevo je tradičný stavebný materiál. Pokiaľ je ale vystavené priamym poveternostným vplyvom, je treba mu venovať zvýšenú pozornosť a starostlivosť, a to platí aj pre drevené okná.

Ošetrenie povrchu eurookien

Umývanie  eurookien zrejme nie je Vašou najobľúbenejšou činnosťou, aj preto to väčšina z nás robí maximálne dvakrát do roka. Nie je to našťastie nič zložité, postačí bežný saponát, vlažná voda a kvalitná handrička. Nikdy by sa nemali používať drsné čistiace prostriedky, prášky alebo abrazívne čistiace krémy, rovnako tak sa vyhnite chemickým čistidlám.

Ideálne je, ak Vám výrobca dodá s novými oknami aj návod na ich celoročnú údržbu. Lebo inak sa staráme o eurookná v letných mesiacoch a inak, keď vonku primrzne.

Zima preverí každé okno

Zmeny teploty, dážď aj UV žiarenie spôsobujú, že z povrchovej úpravy drevených okien sa „vymývajú“ niektoré zložky. Je tu preto nevyhnutná  špeciálna starostlivosť, najlepšie s na to určenými prípravkami, ktoré dokážu dreveným oknám navrátiť chýbajúce zložky, zaceliť mikrotrhliny a celkovo osviežia vzhľad eurookien.

Ideálnym obdobím na aplikáciu týchto extra prípravkov je jeseň, kedy sú ešte vonku celkom priaznivé teploty, no zároveň už je zima za dverami, respektíve za oknami. Rovnako tak je však dôležité špeciálnym balzamom natrieť eurookná aj po zime, nielen pred ňou.

Pokiaľ pri každoročnej jesennej údržbe okien zistíte, že povrch Vašich drevených okien je poškodený alebo sú na niektorých častiach okna viditeľné  väčšie stopy degradácie, mali by ste si už zabezpečiť odbornú opravu. A čím skôr, tým lepšie, keďže zima tieto poškodenia iba zväčší.

Povrchová úprava okien je základ

Eurookná sú na pohľad veľmi krásne a môžu také ostať dlhé roky, iba sa o ne musíte správne a pravidelne starať. Nevyhnutnosťou je však aj kvalitná viacvrstvová povrchová úprava. Čím kvalitnejšia je povrchová úprava drevených okien, tým menej budete musieť v budúcnosti venovať ich údržbe.

Moderné drevené okná sú už našťastie vyrobené z vysoko kvalitných lepených eurohranolov, ktoré sa vyznačujú výbornou tvarovou stálosťou, ako aj skvelými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Aj vďaka tomu sú drevené okná dodnes vyhľadávanými a obľúbenými. Darmo, klasika a kvalita preverená rokmi je tým najlepším odporúčaním.

Tiež sa ti môže páčiť