Rekonštruujete dom? Ušetrite!

podľa spravca
0 komentár

Aj keď to znie možno jednoducho, ušetriť pri rekonštrukcií nie je vždy také ľahké, ako sa najskôr môže zdať. Našim cieľom je pochopiteľne spraviť také rozhodnutia, vďaka ktorým ušetríme, resp. zaplatíme čo najmenej. Pokiaľ nemáte dostatok peňazí na radikálnu prestavbu, možno sa budete musieť uspokojiť len s čiastkovou úpravou domu, pričom zvyšné práce necháte na neskôr. Poďme si v krátkosti povedať, kde sa dá aspoň niečo ušetriť.

Vykurovanie

Vykurovanie je výdaj, v prípade ktorého sa dá ušetriť nemalá suma peňazí, ale zároveň vyžaduje veľké investičné náklady. Máte možnosť zvoliť zateplenie domu, najčastejšie polystyrénom alebo minerálnou vatou, vďaka čomu nepustíte teplo von. Ďalšou možnosťou je vymeniť starý kotol za nový a účinnejší, prípadne zvoliť moderné radiátory, keďže pre niektoré vykurovacie systémy stačia tenké trúbky a menšie telesá, čiže stačí ohrievať menej vody.

Osvetlenie

Úspornejším osvetlením ušetríte elektrickú energiu. Pokiaľ máte stále klasické žiarovky a meníte ich za kompaktné žiarovky alebo LED diódy, robíte správne! Treba mať však na pamäti, že prechodom z kompaktných žiaroviek na LED ušetríte len minimálne, pretože nemajú omnoho lepšie parametre.

Spotreba vody

Splachovanie vody na záchode je jedna z najväčších spotrieb vody v dome a zároveň potenciálne miesto pre úsporu. V dome môžete vytvoriť rozvod pre úžitkovú vodu, ktorú budete používať len na splachovanie alebo zalievanie. Možno sa pýtate, kde takúto vodu zohnať a koniec koncov to nie je ani zložité. Využiť sa dá dažďová voda, ktorá sa dostane z „okapov“ do veľkej nádrže pri dome. Pre takúto vodu musíte mať však oddelené potrubie, keďže sa za žiadnu cenu nesmie zmiešať s pitnou vodou! Veľa ľudí však tento spôsob úspory vody nepozná, resp. nemá zavedený, a práve preto sú veľa krát poplatky za vodu neprimerane vysoké.

 

Autorské právo: gajus / 123RF Reklamní fotografie

Tiež sa ti môže páčiť