Revitalizácia alebo založenie záhrady? Žiadny problém vďaka záhradnému projektu

podľa spravca
0 komentár
Revitalizácia alebo založenie záhrady? Žiadny problém vďaka záhradnému projektu

Na založenie novej záhrady alebo revitalizáciu starej je potrebný záhradný projekt, ktorý bude vypracovaný s ohľadom na všetky detaily. Projekt novej záhrady by ste mali zveriť do rúk odborníkom. Jedine profesionáli v oblasti záhradnej architektúry dokážu efektívne zužitkovať celý dostupný priestor.

Základom je do detailov prepracovaný projekt

Základom každej novej záhrady je záhradný projekt prepracovaný do posledných detailov. Záhradní architekti skĺbia pri tvorbe projektu vaše predstavy s požiadavkami na funkčnosť a praktickú stránku. Väčšina profesionálnych architektov pracuje s 3D vizualizáciami, vďaka ktorým budete mať vopred takmer reálnu predstavu o budúcom vzhľade vašej záhrady. Pri spolupráci so záhradnou firmou sa môžete rozhodnúť medzi dvoma alternatívami. Prvou možnosťou je vytvorenie projektu firmou a následná realizácia svojpomocne.

Druhou možnosťou je nechať všetko na profesionálov a nestrácať zbytočne čas či peniaze. Ak by ste sa rozhodli pre prvú možnosť a chceli si záhradu založiť sami, môžete rôznymi chybami pri výstavbe prísť o nemalé peniaze. Záhrada musí byť tvorená komplexne, preto radšej zverte celý proces do rúk záhradnej firmy. Ako bude prebiehať tvorba projektu a jeho realizácia?

Najskôr príde architekt priamo k vám, aby váš pozemok zameral, zistil jeho orientáciu, stav pôdy a videl váš dom, ktorého súčasťou sa záhrada stane. Následne architekt spolupracuje so záhradníkom. Spoločne s vami vyberú rastliny vhodné pre daný typ pôdy a polohu záhrady.

Pri projekte myslia na všetky detaily vrátane toho, aké ploty sa hodia k rastlinám alebo ako bude záhrada vyzerať za pár rokov. Pri výbere rastlín berú ohľad na to, aby záhrada vyžadovala minimálnu údržbu. Výsledný projekt finančne vyčíslia a snažia sa rozpočet zosúladiť s vašimi investičnými možnosťami. Výhodou spolupráce so záhradnou firmou je i to, že za vás vybavia všetky potrebné dokumenty a povolenia. Odpadne vám tak nutnosť behať po úradoch.

Vyberte si správny typ záhrady

Pred samotným projektom záhrady vám záhradná firma umožní výber z viacerých typov záhrad. Neriaďte sa len vizuálnou stránkou, ale zohľadnite aj náročnosť servisu či údržby.

Ak chcete ušetriť, vyberte si záhradu, ktorú budete vedieť udržiavať sami. Celkom iste sa nemusíte obávať toho, že by ste si nemali z čoho vybrať. V súčasnosti sú možnosti nepreberné a pre každého existuje vhodný variant.

Napríklad pre ľudí, ktorí netúžia po pestovaní plodín či rastlín, je vhodná moderná záhrada. Takáto záhrada nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Skladá sa z trvácnych rastlín, kríkov a množstva dekoratívnych prvkov (chodníky, terasy, oddychové zóny).

Pre romantické duše sú ako stvorené romantické záhrady tvorené množstvom kvetín, chýbať v nich nesmú ani bylinky alebo dekoratívne stavby – altánky, pergoly.

Samozrejme, nie vždy je záhrada len miestom oddychu. V tomto prípade si vyberte úžitkovú záhradu. Z úžitkovej záhrady vyťažíte maximum a budete si môcť dopriať čerstvú zeleninu alebo ovocie. Úžitková záhrada je tvorená ovocnými stromami, zeleninou a bylinkami. Chýbať by v nej nemal ani praktický skleník.

Nech už si vyberiete akýkoľvek typ záhrady, vždy je potrebné myslieť predovšetkým na zavlažovanie. Každá rastlina, aj tá najodolnejšia, potrebuje dostatok vlahy. Iste vás pri projekte záhrady bude lákať možnosť ušetriť práve na zavlažovaní. Môžete síce polievať svojpomocne, klasicky hadicou s postrekovacou pištoľou, ale týmto spôsobom miniete veľa vody a vášho drahocenného času. Oveľa efektívnejšie je automatické zavlažovanie.

Zavlažovacie systémy sa dajú nastaviť na určitý čas, rastliny polievajú rovnomerne a pravidelne, šetria vodu a v horúcom počasí vytvoria v okolí domu príjemnú mikroklímu. Ak vám teda architekt navrhne zahrnúť do projektu automatické zavlažovanie, neváhajte a investujte do zavlažovacej technológie.

Záhradné stavby a dekoratívne prvky

V priebehu rozhovorov s architektom sa dostanú na rad nielen rastliny, ale aj dekoratívne prvky v záhrade. Tieto prvky nemusia spĺňať len estetickú funkciu. Mnohé z nich sú veľmi praktické a vytvárajú miesto určené na oddych. Pre inšpiráciu vám poradíme, aké dekoratívne prvky sú momentálne v kurze.

Prakticky do akejkoľvek záhrady sa hodia pergoly. Pergola môže stáť voľne na vami určenom mieste, alebo sa dá ukotviť priamo k domu, kde tvorí tieň nad terasou. Najlepšou voľbou je bioklimatická pergola s otočnými lamelami.

Bioklimatická pergola využíva počasie vo váš prospech – tieni, chráni pred dažďom a vytvára systém vetrania v horúcom počasí.

V prírodnej alebo romantickej záhrade sa skvele vynímajú altánky. K altánkom neodmysliteľne patria popínavé rastliny a v ich blízkosti môžete vybudovať záhradné jazierko alebo skalku s trvalkami. Medzi funkčné záhradné stavby patria záhradné domčeky a prístrešky pre autá.

Záhradné domčeky slúžia na odkladanie mimosezónnych drobností, náradia alebo záhradného nábytku. Niektoré môžu poslúžiť i ako domček pre návštevy. Pod prístrešok na auto okrem vozidla hravo schováte záhradný nábytok, vankúše či deky. V neposlednom rade je pri projekte záhrady potrebné myslieť na oplotenie a chodníky.

Ploty tvorené z kríkov sú náročnejšie na údržbu, no pôsobia veľmi prirodzene a upokojujúco. Pre praktických ľudí sú však najvhodnejšie ploty z hliníka. Hliníkové ploty sa vďaka povrchovej úprave dajú prispôsobiť vašim požiadavkám na dizajn. Najviac ich však oceníte kvôli ich bezúdržbovosti, odolnosti a tvarovej stálosti. S chodníkmi na záhrade sa dá naozaj vyhrať. Okrem klasických spevnených chodníkov vedúcich k domu alebo ku garáži si na záhrade vytvorte cestičky k záhonom, altánku či detskému ihrisku. Cestičky môžu byť vyrobené z kameňov, dreva či dokonca zo škrupiniek z orechov. Pri tvorbe chodníka vždy myslite na dostatočnú šírku a odvodnenie pre prípad silného dažďa. K záhrade neodmysliteľne patria chvíle oddychu.

Projekt vašej záhrady by mal počítať aj s miestom pre krb, gril, otvorené ohnisko, bazén alebo pohodlný záhradný nábytok ladiaci s dizajnom záhrady.

Tiež sa ti môže páčiť