Rúry na odvod vody z odkvapov. Na čo sa zamerať pri výbere?

podľa spravca
0 komentár
Rúry na odvod vody z odkvapov. Na čo sa zamerať pri výbere?

Strechu na dome máte už skoro hotovú, a preto je čas na realizáciu montáže odkvapového systému. Veríme, že ste výber rúr na odvod vody z odkvapov nezanedbali a kúpili ste si rúry, ktoré vydržia roky. Bohužiaľ veľa ľudí kúpi najlacnejšie doplnky na strechu a následne sa čudujú, keď im strecha začne zatekať alebo rýchlo dochádza k inému znehodnoteniu krytín. Odkvapy nie sú vec, ktorá na streche zavadzia. Ide o systém, ktorý odvádza vodu zo strechy do kanalizácie a chráni tak strechu či strešné okná.

Základné typy odkvapového systému

Pred tým, ako si predstavíme možnosti umiestnenia odkvapov, musíme spomenúť fakt, že odkvapy budú perfektne fungovať jedine vtedy, keď ich správne vyspádujete. Vyspádovanie v sklone približne 5 % bezpečne dokáže odviesť dažďovú vodu mimo strechy a stien domu. Odkvapy resp. ich žľaby je možné namontovať na strechu tromi spôsobmi. Prvým spôsobom je umiestnenie odkvapu v priestore medzi dvomi strešnými rovinami. Druhou možnosťou je zavesenie žľabu pod okraj strechy a možná je tiež montáž žľabov v úrovni strechy. Z hľadiska funkčnosti je najlepšie inštalovať odkvapy pod okraj strechy. K takému umiestneniu sú určené odkvapové systémy KROP, ktoré môžeme považovať za jednotku na trhu s klampiarskymi výrobkami.

Materiály odkvapových systémov

Veľmi dôležitý je pri výbere odkvapového systému materiál, z ktorého sú žľaby a odvodové rúry vyrobené. Medzi najviac preferované materiály patria pozinkovaná oceľ, plast a oceľ s povrchovou úpravou. Odkvapové systémy KROP môžu byť vyrobené zo všetkých menovaných materiálov. Výber materiálu prispôsobte dizajnu domu a strechy, aby spolu celá stavba ladila. Nové technologické postupy sú zárukou, že odkvapové systémy KROP odolajú korózii, nemá na nich vplyv vysoká a ani nízka teplota, nemenia svoj tvar a majú dlhú životnosť. Ak chcete odkvapy na zimu zo strechy zložiť, je lepšie kúpiť plastové odkvapy. Plast vyniká svojou pružnosťou, odolnosťou a dlhou životnosťou. Spomenúť musíme tiež hliník. Hliníkové odkvapy vydržia roky, ale pri montáži musíte byť obozretní kvôli náchylnosti k poškriabaniu. Dôležité je naše varovanie, aby ste sa vyhli podozrivo lacným odkvapom. Zväčša sú vyrobené z pozinkovaného materiálu bez povrchovej úpravy. Takéto odkvapy by ste museli ošetrovať náterom. Bez náteru dôjde veľmi rýchlo ku korózii a celkovej degradácii odkvapového systému.

Doplnky k odkvapovému systému

Zaneseniu odkvapovému systému okrem správneho spádovania zamedzíte vďaka doplnkom. Ide napríklad o lapače lístia, ktoré sa jednoducho odmontujú a zachytené nečistoty vyhodíte. Nielen záhradkárom sa zídu odbočky. Vďaka odbočkám sa voda hromadí v sudoch a môžete ju využiť na polievanie v záhrade.

 

Tiež sa ti môže páčiť