Tipy a inšpirácie, ako zariadiť kuchyňu na mieru a podľa vašich predstáv

podľa spravca
0 komentár
Tipy a inšpirácie, ako zariadiť kuchyňu na mieru a podľa vašich predstáv

Aj vy si radi listujete časopisy a hľadáte nápady ako vylepšiť váš interiér? Možno ste už aj vy niekedy pri prezeraní obrázkov kuchýň narazili na také, ktoré sú jednoducho dokonalé. Môže to byť zmesou materiálov, vyváženou farebnou paletou či dekoratívnymi detailami. Kuchyňa je pre väčšinu z nás srdcom domova a často aj stredobodom záujmu.

Ak aj vy hľadáte spôsoby, ako si vytvoriť očarujúci priestor a vytvoriť si jedinečnú miestnosť, tento článok je práve pre vás.

Mnoho ľudí urobí tú chybu, že sa do rekonštrukcie domácnosti pustí bez toho, aby vedeli, čo vlastne chcú. Ak uvažujete nad oživením alebo rekonštrukciou kuchyne, prvým krokom je vytvoriť si plán, podľa ktorého sa bude riadiť. Ako prvé by ste si mali určiť, v akom štýle chcete vašu kuchyňu zariadiť a potom prídu na rad ďalšie faktory.

Štýl kuchyne

Správny výber kuchyne a jej štýl sú pri zariaďovaní kľúčové. Ak máte jasno v tom, aký dizajn preferujete, máte to ľahšie. Ak sa len hľadáte a nie ste si istí, čo presne by sa vám páčilo, máte na výber. Tu je prehľad štýlov, v akých si ľudia najčastejšie zariaďujú svoju kuchyňu:

 • Tradičný štýl
 • Moderný minimalistický štýl
 • Rustikálny štýl
 • Vidiecky štýl
 • Stredomorský štýl
 • Industriálny štýl
 • Škandinávsky štýl
 • Retro/ vintage štýl

Kuchynská linka

Kuchynská linka

Dobrá kuchynská linka je srdcom každej kuchyne a asi aj základ pre každú gazdinku, a preto by mala byť najmä o funkčnosti a kvalitných materiáloch. Výberu vhodnej kuchynskej linky preto venujte dostatočnú pozornosť. Dbajte nielen na dizajn a farbu, ale aj jej prevedenie, pretože aj to bude mať vplyv na to, ako sa vám v kuchyni bude pracovať.

Mala by vám poskytnúť dostatok priestoru na prípravu jedla, varenie, umývanie riadu aj na ukladanie zásob.

​​Ďalším dôležitým kritériom je aj výber vhodného materiálu. Pracovne dosky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. V trende sú momentálne kuchynské dosky vyrobené z kameňa. Zvoliť však môžete aj drevo, mramor a žulu, laminát alebo sklo.

Podlaha do kuchyne

Podlaha v kuchyni by vám mala vydržať čo najdlhšie aj napriek rôznym nástrahám, ktoré na ňu môžu číhať. Pri výbere najlepšej podlahy do kuchyne dbajte na nasledujúce faktory:

 • rozmery kuchyne
 • počet členov v domácnosti
 • starostlivosť a údržba
 • bezpečnosť
 • domáce zvieratá

Niekto má rád v kuchyni dlažbu, niekto vinyl, iný zas kvalitné drevo alebo korok. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody, ktoré by ste pri kúpe mali zvážiť.

Vybavenie do kuchyne

Vybavenie do kuchyne

Aj vybavenie do kuchyne si zaslúži veľkú pozornosť. Pri jeho výbere by ste sa určite nemali zlákať nízkou cenou. Spotrebiče budete používať pravdepodobne často, a preto sa oplatí do nich zainvestovať. Predtým, ako sa rozhodnete vstúpiť do predajne, treba mať jasno v niekoľkých bodoch akými sú účel, rozpočet, veľkosť spotrebiča, veľkosť vašej kuchyne či obmedzenia bytu.

Pri rekonštrukcii bytu by ste tiež mali myslieť na to, či chcete spotrebiče, ktoré sú už vstavané alebo voľne stojace. Tu sú základné spotrebiče, ktoré bývajú zabudované do kuchynskej linky, a preto je dobré na ne myslieť už pred rekonštrukciou:

 • rúry
 • variče a varné dosky
 • kombinované sporáky
 • digestory
 • mikrovlnky
 • chladničky, kombinované chladničky s mrazničkou a samostatné mrazničky
 • umývačky riadu

Tip: Na toto si dajte pozor pri rekonštrukcii kuchyne.

Doplnky, bez ktorých sa v modernej kuchyni nezaobídete

Menšie spotrebiče a doplnky do kuchyne sú taktiež dôležitou súčasťou zariadenia. Práve vďaka týmto kuchynským pomôckam si dokážete uľahčiť život a prácu. Kuchyňa slúži v prvom rade na varenie, a preto si zvážte, čo všetko vám bude treba. V moderných kuchyniach sa určite nezaobídete bez:

Kuchynská váha

Kuchynská váha je skvelým pomocníkom nielen pre vášnivých pekárov, ale aj tých, ktorý si chcú udržať štíhlu líniu. Pomôžu vám zvážiť akúkoľvek potravinu tak, aby všetky ingrediencie, či už v receptoch alebo jedálničkoch, boli presne v takom pomere, v akom sa vyžaduje. Na výber máte medzi digitálnymi a manuálnymi váhami, s miskou, ale aj bez nej.

Parné hrnce

Parné hrnce vám dokážu šetrne a zdravo tepelne upraviť potraviny. Pripraviť si v nich môžete aj celý pokrm naraz a to so všetkými komponentmi od zeleniny, mäsa až po ryžu.

Kuchynské nože

Vo vašej výbave by nože rozhodne nemali chýbať. Bez nich si neodkrojíte chlieb, nenakrájate syr ani zeleninu.

Rýchlovarná kanvica

Pri výbere kanvice dbajte nielen na jej objem, kvalitný materiál, ale aj príkon. Čím vyšší, tým sa voda rýchlejšie zohreje.

Kávovar

Pri toľkej ponuke vybrať dobrý kávovar môže byť poriadna fuška. Môžete si vybrať lacnejšie kávovary na kapsule alebo kávovary na prekvapkávanú kávu. Hitom sú o niečo drahšie automatické kávovary so zabudovaným mlynčekom, ktoré urobia všetku prácu za vás.

Niektoré kávovary majú dokonca integrovaný zásobník na čerstvé mlieko pre ušľahanie mliečnej peny, dokážu sa automaticky čistiť alebo ponúkajú možnosť nahrievania šálok.

Kávovar si vyberajte podľa vašich preferencií, nárokov na kvalitu kávy, komfort, ale aj ceny.

Mixér

Ak hľadáte univerzálneho pomocníka, ktorý vám vyrobí koktaily, smoothies, kaše, polievky či omáčky, mixér je ten prístroj, ktorý to zvládne. Kvalitný mixér si dnes poradí s ovocím, zeleninou, cestom, orechmi aj ľadom. Ak nie ste nároční, zadovážiť si môžete iba špeciálny typ, ručný šľahač alebo tyčový mixér, ktorým si zmixujete polievku či kašu priamo v hrnci.

Kuchynský robot

Kuchynský robot patrí medzi multifunkčné kuchynské pomôcky, ktoré vám uľahčia život, ušetria miesto a dokonca aj peniaze. Kombinuje v sebe niekoľko prístrojov naraz, dokáže nahradiť šľahač, tyčový mixér, stolný mixér, niektoré modely majú špeciálne nástavce na mletie mäsa a sekanie.

Aj pre kuchynské roboty platí, že čím vyšší príkon, tým toho viac zvládne. Aj cena kuchynských robotov je veľmi pestrá. V ponuke nájdete lacnejších robotov už od cca 50 € až po profesionálne modely nad 1000 € s rôznymi doplnkovými funkciami a príslušenstvom.

Odšťavovače

Niektoré ovocné a zeleninové šťavy môžu byť v obchodoch drahšie a ak dbáte na zdravý životný štýl, určite oceníte kvalitný odšťavovač. Zaobstarať si však môžete aj smoothie mixér, ktorý vám pripraví výdatný smoothie drink obsahujúci okrem živín aj vlákninu.

Osvetlenie

I keď sú dnes už aj tmavé farby v kuchyni moderné, v menších kuchyniach treba s tmavými odtieňmi narábať opatrne, pretože môžu priestor opticky zmenšovať. Naopak svetlé a pastelové farby opticky priestor zväčšujú.

Uistite sa, že máte v kuchyni dostatok osvetlenia. Prirodzené svetlo je nutnosťou, osvetlenie pracovnej dosky, kuchynského ostrovčeka, stola či kuchynského drezu by malo byť samozrejmosťou. Bodové LED svetlá a LED pásy sú naozaj veľmi praktické a efektívne. Ďalej môžete zvážiť rôzne svietniky, sviečky, pripadne vstavané osvetlenie.

Kvety a bylinky

Ak chcete vo vašej kuchyni vdýchnuť trochu života, práve kuchyňa je skvelým miestom na pridanie čerstvej zelene, najmä byliniek. V tejto oblasti s vysokou premávkou ich uvidíte a oceníte viac ako kdekoľvek inde v domácnosti. Celá kuchyňa tak môže pôsobiť čistým, úplne novým a štýlovým dojmom. Okrem toho, ak zvážujete kúpu byliniek, môžete si ich pridať do vašich pokrmov.

Ak ide o zariadenie, neexistujú presné pravidlá. Každý priestor, byt, dom a nároky členov rodiny sú iné. Dôležité je to, aby vaša kuchyňa spĺňala svoj účel a vy ste sa v nej cítili príjemne.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

 

 

Tiež sa ti môže páčiť