Viete, prečo sú rošty do postele tak dôležité?

podľa spravca
0 komentár
Viete, prečo sú rošty do postele tak dôležité?

Veľa ľudí má tendenciu šetriť na nesprávnom mieste. Napríklad na mieste, kde trávime veľkú časť života – na posteli. Posteľ musíte brať ako komplexný nábytok a kupovať všetky jej časti tak, aby k sebe sedeli. K rámu postele je nutné kúpiť adekvátne veľký matrac a k matracu kompatibilný rošt. Práve rošt je tak trochu podceňovaným komponentom. Viete, prečo sú rošty do postele tak veľmi dôležité?

Rošty v minulosti a v súčasnosti

V minulosti sa rošty do postele predávali len vo forme dosky. Pevné rošty mali jedinú funkciu, a to držanie matraca v ráme postele. Ani samotné matrace na tom neboli najlepšie. Tvorili ich len provizórne ušité vrecia, do ktorých sa vkladalo seno, kukuričné listy alebo slama. Po roku 1800 sa dali zakúpiť matrace tvorené pružinami. Pružiny boli dostatočne stabilné a dobre odvetrávali, takže sa ľudia domnievali, že doska pod pružinovým matracom ako opora matraca stačí. Samozrejme, že pružiny dlho nevydržali a začali po čase tlačiť či dokonca vystreľovať. Všetko sa zmenilo v 19. storočí, kedy sa na výrobu matracov začal používa polyuretán.

Zdravotné matrace

V súčasnosti je možné kúpiť veľa druhov matracov, ktoré majú rôzne zdravotné funkcie. Kvôli variabilite materiálu je nutné k matracu dokúpiť rošt do postele podporujúci stabilitu matraca a jeho dlhšiu životnosť. Penové a latexové matrace sú menej pružné, a preto pod ne kúpte lamelový rošt. Pružinové a taštičkové matrace vydržia dlhšie, keď ich položíte na latkový rošt. A čo pevná doska z minulosti? Tá sa ako podklad pod matrac neodporúča. Dôvod je jednoduchý – matrac nemôže dýchať, hromadí sa v ňom vlhkosť a veľmi rýchlo stratí všetky hygienické vlastnosti.

Hygiena, pohodlie, životnosť

Okrem hygienických dôvodov sú rošty potrebné kvôli ich schopnosti zvyšovať pohodlie spiaceho. Rošty do postele matrac spevnia alebo naopak odpružia. Podporia tým správne rozloženie váhy tela. Dobre sa budete cítiť nielen vy, ale tiež matrac, ktorý sa nebude deformovať a nebudú sa na ňom tvoriť preležané miesta. Vďaka cirkulácii vzduchu medzi lamelami alebo latkami sa v matraci nehromadia baktérie a netvorí sa v ňom pleseň. Ak nebudete rošt používať, váš spánok nebude stáť za nič. Môžu sa u vás prejaviť príznaky alergií, začne vás bolieť chrbát. Matrac bude po pár rokov vyzerať ako vlnobitie a jeho zápach bude horší ako pach z toalety.

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť