Vyberáme projekt rodinného domu

podľa spravca
0 komentár

Ak ste sa rozhodli splniť si sen o novom vlastnom bývaní, zrejme už máte istú predstavu o tom, ako by mal váš budúci dom vyzerať. Ale skôr, ako si vyberiete konkrétny projekt rodinného domu, musíte zvážiť viac vecí ako len svoje finančné možnosti.

Napríklad pozemok

V prvom rade potrebujete pozemok. Až na základe jeho umiestnenia a orientácie dokážete vybrať taký projekt rodinného domu, s ktorým nebude nutné ďalej zasahovať do tvaru pozemku. Nejde tu pritom len o to, či je pozemok rovinatý alebo v svahu. Najmä energeticky úsporné domy vyžadujú presnú orientáciu voči svetovým stranám. Aby ste teda nemuseli investovať ďalšie financie do úpravy terénu, musí projekt rodinného domu korešpondovať aj so samotným pozemkom. Nie je na škodu sa pred samotným rozhodnutím poradiť sa s odborníkom.

Katalógový projekt rodinného domu

Veľmi vyhľadávaným riešením je katalógový projekt rodinného domu, kde ale individuálne úpravy nie sú veľmi jednoduché. Naopak, lákadlom je ich cena aj bohatý výber. Hlavným kritériom pri výbere je vo väčšine prípadov cena. Tá v katalógoch nie je konečná pokiaľ je potrebné samotnému projektu dorobiť umiestnenie na pozemku či vyriešiť inžinierske siete. Zohľadniť je potrebné napríklad aj skutočnú nosnosť pôdy a prípadné zaťaženie strechy snehom vo vybranej lokalite. Je teda dosť možné, že aj katalógový dom, ktorý ste si vybrali, bude vyžadovať isté úpravy práve kvôli lokalite. Pokiaľ vami zvolená firma nebude ochotná urobiť zmeny, tak ju radšej zmeňte.

Poschodia a izby

Dôležité je aj rozhodnutie, či potrebujete prízemný dom alebo poschodový. To závisí ako od veľkosti pozemku, tak aj od toho, koľko miestností skutočne potrebujete. Ak uvažujete nad poschodím, je výhodné, ak sa aspoň jedna spálňa s kúpeľňou nachádza v prízemí. Neskôr môže poslúžiť starším či menej pohyblivým členom rodiny.

 

Tiež sa ti môže páčiť