Záhradnícke nožnice na strihanie rastlín a živých plotov vám výrazne uľahčia prácu!

podľa spravca
0 komentár

Či už chcete na svojej záhrade tvarovať z kerov zaujímavé dekorácie alebo len občas zastrihávať živý plot, jednoznačne budete potrebovať kvalitné záhradnícke nožnice, ktoré vám uľahčia prácu. Ak máte v záhrade okrasné rastliny či živý plot, určite nám dáte za pravdu, že práve nožnice sú skvelým pomocníkom, a to hneď z viacerých dôvodov.

Záhradnícke nožnice – neodmysliteľná súčasť pri práci na záhrade

Klasické mechanické nožnice na živý plot sú vhodné na zastrihávanie a tvarovanie menších plôch živých plotov alebo tvarovanie rôznych detailov. Dostanete sa s nimi tiež na miesta, kde majú ostatné zastrihávacie nástroje problémy. Jednou nespochybniteľnou výhodou je, že záhradnícke nožnice nepotrebujú žiaden zdroj elektrickej energie, teda len tej ľudskej. Samozrejme, ak potrebujete upraviť, resp. zastrihať väčšiu plochu, ideálnym riešením sú záhradnícke nožnice poháňané elektrickou energiou či benzínom.

Jednoručné alebo dvojručné?

Už na začiatok treba povedať, že pri dvojručných nožniciach budete potrebovať pochopiteľne obe ruky, no kopu sily! Rozhodne viac než u nožniciach, ktoré môžete používať jednou rukou. Pri kúpe je dôležité zvážiť, aké majú rastliny vetvičky, čo striháte, aký je priemer živého plotu či dĺžka, na ktorú sa dokážu záhradnícke nožnice roztvoriť. Pamätajte, že nožnice by sa mali roztvoriť aspoň raz toľko, než je priemer strihaných rastlín. Tie kvalitné sú vyrobené z japonskej ocele s chrómovou úpravou, sú odolné voči mechanickému poškodeniu a väčšina z nich sa môže pochváliť pogumovanou hliníkovou zliatinou, čiže úchop bude pohodlný a pevný zároveň. Ak pestujete hrozno, máte dokonca možnosť siahnuť po špeciálnych nožniciach určených práve na zber hrozna, ktoré sú nerezové a maximálne spoľahlivé, čiže vám taktiež výrazne uľahčia prácu vynaloženú pri zbere.

Pri starostlivosti o živý plot nezabúdajte aj na …

Živé ploty sú pochopiteľne okrasou každej záhrady, a práve preto je dôležité sa o ne starať pravidelne, najmenej dvakrát za sezónu. Pamätajte, že pri starostlivosti o väčšiu plochu sú najideálnejším riešením práve nožnice na živý plot, ktoré sú poháňané benzínom alebo elektrickou energiou, no ocenia ich aj pestovatelia záhrad, parkov či pracovníci v lesníctve a poľnohospodárstve. Medzi ich prednosti patrí v prvom rade špičková konštrukcia rukovätí, vysoký výkon a minimálna hmotnosť. K tomu, aby bol živý plot naozaj krásny počas celého roka, vám poslúžia nielen kvalitné záhradnícke nožnice, ale i kombinácia drevín (najlepšie rovnakého typu) a dôležité je tiež zváženie vlhkostných pomerov a typu pôdy, keďže práve prostredie určuje, či je lepšie siahnuť napríklad po tujach (určené na menej osvetlený priestor) alebo krušpánoch (určené na osvetlené priestory).

Tiež sa ti môže páčiť