Ako vybrať ideálny bazén na záhradu

podľa spravca
0 komentár

Bazén sa stáva neodmysliteľnou súčasťou záhrad. Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Napríklad súkromie pri kúpaní, ľahká dostupnosť, či priaznivá obstarávacia cena niektorých typov bazénov. Ako správne bazén vybrať, napríklad aj na poslednú chvíľu ?

Rozhodnúť sa pre výstavbu zapusteného bazéna nie je ľahké a zároveň nie je možné ho vybudovať príliš rýchlo. Alternatívou plnohodnotného kúpania sa v tomto prípade môžu stať nadzemné bazény. Nenechajme sa však pomýliť, nejde o nafukovací bazénik pre deti, ale o dôstojnú náhradu zabudovaného bazéna. Na trhu aktuálne nájdeme nadzemné bazény s mohutnými konštrukciami, plechovými dielmi a pevnými fóliami v rozličných prevedeniach a veľkostiach.

Základy rozhodovacieho procesu

Prvou a zásadnou otázkou pri výbere bazéna je, či chceme mať bazén na záhrade celý rok, alebo ho budeme inštalovať len na obdobie teplých dní. Sezónne užívané bazény sa musia na zimu vypustiť, vyčistiť, zložiť a odložiť. Celoročné bazény stačí pomocou špeciálnych dezinfekčných prípravkov zazimovať a voda v nich vydrží do ďalšej kúpacej sezóny. K bazénom stojacim vonku naprieč ročnému obdobiu patrí Orlando vyrobené z oceľových platov. Pre sezónnu prevádzku sú určené bazény Florida alebo Tampa. Oba spomenuté typy sezónnych bazénov pozostávajú z veľmi pevnej viacvrstvovej fólie a tvar im dodáva kovová konštrukcia alebo nafukovací prstenec.

Ďalej je potrebné zamerať sa na priestorové možnosti záhrady. Presnejšie na to, koľko miesta sme ochotní bazénu vyčleniť. Musíme pri tom myslieť tiež na pohodlie. Teda priestranstvo, na ktoré umiestnime schodíky, lehátka alebo slnečník. Rozmery šírok bazénov sa pohybujú od 2 až do 6 metrov, a to už sú pomerne postačujúce parametre aj pre súvislé plávanie.

Dôležitým atribútom je aj hĺbka vody, a to najmä v prípade, že bazén budú využívať deti. Uspokojenie pre najmenších poskytujú napríklad bazény Florida, ktoré sa vyrábajú v prevedeniach s označením Junior. V týchto malých bazénikoch sa o svoje ratolesti báť nemusíme. Dospelý si potom zapláva v hĺbke 80 až 90 centimetrov. Na trhu sú k dispozícii bazény s hĺbkou od 50 do 130 centimetrov.

Rozhodovanie nás tak čaká aj pri výbere bazénovej filtrácie, ktorá patrí medzi najdôležitejšie príslušenstvo akéhokoľvek bazéna. Jej funkcia spočíva  v tom, že mechanicky nasáva nečistoty poréznym prostredím filtra a zachytáva ich v ňom. Výsledkom je tak bezpečná a krištáľovo čistá voda. Pre bazény do 5 000 litrov je postačujúca kartušová filtrácia, pre výkonnejšie a účinnejšie čistenie je vhodná piesková filtrácia.

Najvýhodnejšie je vyberať z bazénov, ktoré sa už predávajú v sete vrátane filtrácie. Takáto ponuka býva finančne priaznivejšia ako samotný bazén bez príslušenstva. Výhodné bazénové sety nájdeme napríklad na e-shope spoločnosti Marimex.

Výhody nadzemných bazénov

Medzi hlavné pozitíva patrí jednoduchosť a rýchlosť montáže. Na svoj pozemok si môžeme nadzemný bazén bez obáv umiestniť bez stavebného povolenia. Nie je potrebné vykonávať žiadne zložité stavebné úpravy pozemku, stačí, aby bol podklad rovný. Každú sezónu navyše môžeme bazén postaviť na iné miesto. Akonáhle je z neho vypustená voda, je možné ho ľubovoľne presúvať. Jedno leto sa môžeme kúpať na preslnenej záhrade domu, druhé napríklad na chalupe v polotieni lesa.

Ďalším podstatným aspektom je cenová dostupnosť týchto bazénov. Oproti zapusteným bazénom tu odpadávajú náklady na výstavbu a materiál. Ceny nadzemných bazénov sa pohybujú maximálne v desiatkach alebo stovkách eur.

Vodu v nadzemnom bazéne je tiež ľahšie prehriať, či už pomocou solárnych panelov, plachiet alebo len vďaka vonkajšej teplote. Bezpečnú, čistú a priezračnú ju udržíme vďaka pripojenej filtrácii a priebežnému dopĺňaniu bazénovej chémie rovnako ako je to pri zapustených bazénoch.

 

Tiež sa ti môže páčiť