Veľa ľudí ani len nepomyslí, aké nežiaduce účinky so sebou prináša každodenné používanie toaletného papiera. Dopyt je po tom najjemnejšom, najbelšom toaletnom papieri. Nikto ani len nepomyslí (mnohí si radšej ani nepripustia), že taký ,,kvalitný“ toaletný papier obsahuje viac ako 100.000 chemikálii. Že ste ešte nepočuli o nepriaznivých účinkoch toaletného papiera? Poďme sa spoločne pozrieť nato, ako neblaho vplýva na ľudský organizmus!
Pravda o ,,toaleťáku“
Asi najhoršia chemická látka, ktorú obsahuje, je chlór. Chlór, ktorý má za úlohu, aby bol papier čo najbelší a pôsobil čo najčistejšie a paradoxne i sterilne. Toto škodlivé bielidlo je takmer všade – od toaletného papiera cez kuchynské utierky, až po detské plienky, kávové filtre a škatule od mlieka. Tieto toxické látky prenikajú cez pokožku a dostávajú sa až do krvi. Chlórové bielidlo spôsobuje počas výrobného procesu dioxíny a furány. Tieto toxíny sa hromadia v tele a produkujú rakovinotvorné látky. Chlórovaný toaletný papier obsahuje najvyššie hodnoty furánov zo všetkých kozmetických výrobkov. Okrem toho obsahuje aj vysoké koncentrácie najnebezpečnejších látok:
Bisfenol A (BPA) – zvyšuje riziko výskytu rakoviny pŕs, spôsobuje úbytok spermií u mužov a má nepriaznivý vplyv na erekciu, vyvoláva ochorenie srdca a cukrovku
Dioxín – jedna z najtoxickejších látok pre človeka. Zaraďuje sa medzi karcinogény
Formaldehyd – používajú sa na zlepšenie odolnosti vlhkého papiera proti roztrhnutiu a na zabezpečenie ďalších priaznivých vlastností. Formaldehyd je tiež klasifikovaný ako karcinogén
Aké máme možnosti, ak zo života vyradíme toaletný papier?
Pre snáď polovicu zemegule je ,,najprirodzenejšou“ súčasťou života toaletný papier. Pre tú druhú – orientálnu voda. Presnejšie bidety. Akýkoľvek spôsob umytia si ,,podvozku“ tým telu najprirodzenejším spôsobom – vodou. Ak nemáte doma možnosť inštalácie záchodového bidetu, zvoľte tú najlacnejšiu a najefektívnejšiu – bidetové sprchové hlavice. Na trhu sú dostupné rôzne prevedenia a nič iné ako voda je telu tá najprirodzenejšia intímna hygiena. Ak trpíte na hemeroidy, zvoľte radšej umývanie čistou vodou. Obzvlášť tento spôsob ocenia ženy. Bidetová sprška je tá najzdravšia metóda umývania ženských citlivých partií v porovnaní s agresívnym mydlom, ktoré zabíja prospešné vaginálne baktérie.