Už na úvod treba podotknúť, že kuny sú fantastickými lezcami, ktorí uprednostňujú život v lesoch, kde žijú v dierach stromov, starých brlohoch alebo vtáčích hniezdach. Živia sa malými hlodavcami, vtákmi, vajíčkami, hmyzom a ovocím, no taktiež zdochlinami. Počas obdobia párenia vydávajú kuny škrípavé, mačkovité zvuky, ktoré sú skutočne veľmi nepríjemné. Na jar majú približne 3 až 5 mláďat, ktoré sa do leta osamostatnia.
Pozor na trus!
Čučoriedky môžu tvoriť až 30 % letnej stravy kuny borovicovej, čo vedie k tomu, že trus zmení farbu na modrú. Keď sú bobule čerstvé, trus môže mať slizký vzhľad v dôsledku slizníc, ktoré ich spájajú. Môžu obsahovať tiež srsť, perie, kosti alebo semená. Treba však spozornieť v prípade, že sa kuny usídlia pod strechou domu či kapotou auta, keďže výkaly môžu obsahovať i zvyšky zdochlín, a teda potenciálne nebezpečenstvo pre človeka.
Ako je to s rozmnožovaním kún?
K páreniu dochádza v júli a auguste. Po oplodnení nasleduje obdobie oneskorenej implantácie, počas ktorej sa oplodnené vajíčka uhniezdia v maternici až šesť mesiacov po rozmnožení. Mláďatá sa rodia v apríli alebo máji, pričom už za krátku dobu sú schopné sa osamostatniť.
Kuna pod kapotou auta? Ako to riešiť?
Nie je žiadnym tajomstvom, že kuna lesná je tiež škodca. Ako sa zbaviť kuny, pokiaľ sa usídlila pod kapotou auta či rovno pod strechou vášho domu? Najvyhľadávanejšie sú odpudzovače na kuny, ktoré vysielajú agresívne ultrazvukové vlny, ktoré zvieratá vnímajú ako veľmi rušivé a nepohodlné. Ultrazvuk je vysielaný špeciálnou guľovou membránou, pričom použitie je bezpečné a šetrné k životnému prostrediu. Taktiež sú k dispozícii pachové ohradníky či spreje, ktoré vylučujú silnú arómu, a teda hlodavce opúšťajú chránený priestor pomerne po krátkej dobe. Tak čo poviete, ktorý odpudzovač kún do auta bude pre vás tou najlepšou voľbou?