Podľa údajov Svetovej spánkovej spoločnosti problémy so spánkom trápia až 45 % svetovej populácie. Za nekvalitným spánkom sa môže skrývať viacero dôvodov, od vážnych zdravotných komplikácií až po nadmerné psychické zaťaženie, hektický spôsob života či nevhodné podmienky na spanie. Dobrou správou je, že väčšinu z týchto faktorov dokážeme do istej miery ovplyvniť a zmeniť aj bez použitia medikamentóznej liečby. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme niekoľko užitočných tipov, ako s týmto problémom účinne bojovať.
1. Dodržujte pravidelný denný harmonogram
Posteľ je miestom, kde si vaše telo musí maximálne oddýchnuť a načerpať nové sily do ďalšieho dňa. V žiadnom prípade si tam nenoste prácu, nepoužívajte notebook ani mobilný telefón a inú elektroniku. Vstávajte a zaspávajte stále v tú istú hodinu aj cez víkendy. V prípade, že si cez víkend dlhšie pospíte, budete mať potom večer problém zaspať.
2. Zvoľte si správny matrac
Kolektív vedcov z Oklahoma State University vo svojej štúdii skúmal vplyv matraca na kvalitu spánku. U žien, ktoré počas experimentu spali na odborníkmi vybranom matraci, došlo k zlepšeniu kvality spánku až o 60 %. Z tohto dôvodu jeho výber rozhodne nepodceňujte a pri kúpe prihliadajte nielen na cenu a rozmery, ale i stupeň tvrdosti, nosnosť či materiál. Skvelého sprievodcu výberom matraca ponúka e-shop dormeo.sk, ktorý vás okrem bohatej ponuky matracov vlastnej značky zaujme aj primeranými cenami s možnosťou uplatnenia zľavových kupónov.
3. Spite v dostatočne zatemnenej miestnosti
Počas dňa sa snažte maximalizovať prísun denného svetla. Vaše telo tak bude produkovať menej melatonínu a vy sa budete cítiť viac ostražitý. V noci zas dbajte na dostatočné zatemnenie priestoru, čím stúpne hladinu melatonínu, ktorá so sebou prinesie pocit únavy a ospalosť. Minimálne dve hodiny pred spaním sa tak usilujte vyhnúť ostrému svetlu z telefónu, počítača alebo lampy.
4. Dajte si pozor na to čo konzumujete
Ťažké a mastné jedlá vášmu spánku rozhodne nepomôžu. Práve naopak. Nielenže sa vám nepodarí zaspať, ale budete mať aj tráviace ťažkosti. Rovnako sa pred spaním vyhnite alkoholu či nápojom s vysokým obsahom kofeínu, ktorý má povzbudzujúce účinky. Spánok môžete podporiť napríklad šálkou bylinkového čaju alebo medom so škoricou.