Ako na výber okien a dverí pri rekonštrukcii domu

podľa spravca
0 komentár

„Pri rekonštrukcii nepozerajte len na úniky tepla v zime, ale aj na chladenie objektu v teplých mesiacoch. Rekonštruované objekty sú často citlivé na prirodzenú výmenu vzduchu a po nevhodných stavebných úpravách môže vznikať napríklad nežiadúca vlhkosť,“ spomína v rozhovore Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.

Na čo si treba dávať pozor pri výbere okien na rekonštruované objekty?

Vo všeobecnosti sú to dve skupiny atribútov rovnako, ako pri výbere okien do novostavieb. Prvou skupinou sú zásady technické, ako zohľadnenie stavebnej hĺbky, tepelno-technických parametrov budovy, parametrov prestupu svetla, vetranie, celkovú energetickú bilanciu objektu. Izolačné trojsklá majú napríklad približne o 45% menšie tepelné straty oproti dvojsklám. Druhou množinou sú faktory „dizajnové“, pri ktorých je potrebné vziať v úvahu miesto, architektúru, charakter a hmotu budovy, historický kontext a ďalší účel využitia budovy.

Ako môže voľba správnych okien a dverí v rekonštruovanom objekte ovplyvniť jeho energetickú bilanciu či vnútornú mikroklímu?

Nakoľko cez dvere a okná uniká resp. vniká množstvo tepla, uvádza sa rozpätie od 30-35 %, pričom cez okná je to niekoľkonásobne viac ako cez dvere. Avšak nemožno pozerať len na úniky tepla, ale aj na chladenie objektu v teplých mesiacoch. Rekonštruované objekty sú často citlivé na prirodzenú výmenu vzduchu a po nevhodných stavebných úpravách môže vznikať napríklad nežiadúca vlhkosť. Sú známe rekonštrukcie, pri ktorých bola postavaná pomerne jednoduchá prístavba formou „zimnej záhrady“ čím sa jednak rozšírila podlahová plocha objektu a zároveň sa stena a časť strechy z chladnejšej náveternej strany ochránila pred poveternostnými vplyvmi. Zásadne sa tak zlepšila ich celková energetická bilancia.

S akými problémami alebo chybami sa najčastejšie stretávate pri riešení a realizácii dverných a okenných výplní na rekonštruovaných objektoch?

Zásadnou chybou je nerešpektovanie architektúry, hmoty a charakteru pôvodného objektu. Staré a nové by malo spolu vytvárať jeden celok, čo žiaľ nie je vždy samozrejmosťou. Napokon stačí navštíviť rôzne diskusné fóra, kde je priehrštie príkladov nevydarených rekonštrukcií, výmeny okien a dverí spolu s nevkusným zateplením. Druhou množinou chýb sú nedostatky technické, počínajúc amatérskou inštaláciou a končiac nevyváženou energetickou bilanciou objektu.

Môžu sa hliníkové okná a dvere využiť aj v domoch s historickým či historizujúcim vzhľadom? Aké dizajnové možnosti ponúkajú?

Určite je možné ich využiť. Môžem spomenúť citlivú rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky, objektu Hotela Lomnica, kde bol využitý systémový materiál pre hliníkové okná, dvere, zasklené steny, posuvné a zhrňovacie konštrukcie Schüco. Naše riešenia boli využité aj pri rekonštrukcii Novej synagógy v Žiline a v projekte Nádvorie v Trnave. Oba sú čerstvými nositeľmi ocenenia za výnimočnú architektúru CE.ZA.AR.

Čo sa týka dizajnových možností, k dispozícii široká paleta hliníkových riešení pre rôzne stavebné hĺbky s rôznymi kontúrami profilov (napríklad vzhľad oceľových okien pri AWS 70 ST.HI).  Okrem úzkej pohľadovej šírky rámov majú aj rôzne povrchové úpravy a opticky skryté mechanizmy kovania (napr. mechatronické kovanie Schüco TipTronic), ktoré pri pohľade na rekonštruovanú budovu nepôsobia rušivo a cudzo. Dostupné sú tiež ergonomicky tvarované kľučky v rôznych dizajnoch, ktoré môžu byť uzamykateľné alebo s dotykovým tlačidlom integrovaným v kľučke. Pozývam záujemcov pozrieť si naše riešenia do showroomu na Tomášikovej 19 v Bratislave. Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Riešenia vám predstavia a predvedú kolegovia.

Stretávate sa aj s využitím zasklených fasád na rekonštruovaných objektoch? Kedy sa najčastejšie používajú?

Najčastejšie sa využívajú pri objektoch, kde je zámerom architekta respektíve majiteľov čo najmenšia bariéra medzi interiérom a exteriérom. Typicky sú to rezidenčné nehnuteľnosti a solitéry s výhľadom na prírodné scenérie. Okrem fixných zasklení sú stále obľúbenejšie aj posuvné riešenia a ich varianty (zdvižno-posuvné, skladacie tzv. harmonikové a podobne). Poskytujú ľahký a bezbariérový prístup na terasu alebo dvor či záhradu domu.

 

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť