Dbajte na pravidelnú povrchovú úpravu dreva

podľa spravca
0 komentár

Aby nám drevo v interiéri aj exteriéri vydržalo čo najdlhšie, je potrebné sa oň pravidelne starať. Ale aj tá najlepšia povrchová úprava časom prestane plniť svoju ochrannú funkciu i estetickú funkciu. Čo s tým teda spraviť? Máme pre vás dobrú správu! So správnym postupom a vhodným výberom farby to zvládnete aj sami, a to bez akýchkoľvek problémov. Poďme si konkrétne opísať návod, aby ste to hravo zvládli aj vy.

Ako mám postupovať?

Pre povrchovú úpravu dreva si nemusíte vybrať len farbu, ale pokojne aj lazúru, vosk či vodu riedenú lakom alebo farbou. Predtým, ako sa do tejto úpravy dreva pustíte, povrch musíte najskôr dôkladne pripraviť. To platí nielen v prípade, že je drevo nové, ale aj pri obnovovaní starších náterov. Povrch dreva musí byť maximálne čistý a suchý. Na neočistené drevo by náter zaschol nerovnomerne, a to by nevyzeralo vôbec pekne. Z dreva je tiež nutné odstrániť mastnotu – vodou riedené nátery by na mastnom dreve jednoducho nezaschli. Následne povrch obrúste dohladka, zbavte sa poškodenia a očistite ho od prachu a iných nečistôt. Naneste tmel, ktorý však môže počas schnutia odpadnúť – v tomto prípade pridajte ďalšiu vrstvu tmelu a potom drevo obrúste.

Treba dbať na to, aby ste pred aplikáciou ochranného náteru dôkladne odstránili starú farbu. Pomôcť si môžete brusným papierom či brúskou, čiže to je už len na vás. V niektorých prípadoch sa dá použiť odstraňovač náterov – teda špeciálny prípravok, ktorý zjednoduchší odstránenie starej farby. Pri výbere štetcov majte na pamäti, aký materiál budete natierať. Na väčšie plochy využijete širší štetec, na plot alebo lavičky zase štetec užší. Drevené materiály je dôležité chrániť vhodnými integračnými prípravkami, aby ste predĺžili ich životnosť.

Autorské právo: efetova / 123RF Reklamní fotografie

Tiež sa ti môže páčiť