Prečo futbalové kluby rekonštruujú a stavajú nové štadióny

podľa spravca
0 komentár

Prakticky neustále čítame a vidíme v médiách, že futbalové kluby pripravujú rekonštrukcie alebo rovno stavby nových štadiónov. Sú to niekoľkomiliónové projekty, ktoré si nemôže dovoliť každý. Pozreli sme sa na to, prečo kluby k týmto krokom pristupujú, keď, úprimne povedané, niekedy to vyslovene vyzerá, že nové štadióny ani nepotrebujú. Ako sa ale hovorí, zdanie môže klamať. 

Dôvodov, prečo sa futbalový klub rozhodne vystavať nový štadión alebo zrekonštruovať stánok, kde už hrá niekoľko rokov alebo desaťročí, môže byť hneď niekoľko. Môže ísť napríklad o posun vpred. To platí u menších klubov, ktoré dobre hospodária a robia poctivú prácu. Nepatria síce medzi špičku vo svojej krajine alebo v Európe či vo svete, ale darí sa im šetriť a zarábať – tým pádom si časom môžu dovoliť veľkú investíciu. Nie je pravdepodobne klub, ktorý nechcel mať moderný štadión, kde by sa fanúšikovia cítili bezpečne, pohodlne a dobre.

Môžeme to vidieť napríklad aj na Slovensku, kde mala medzi prvými nový štadión Žilina. Potom dlho, dlho nič, pridala sa Trnava, nasledoval bratislavský Slovan a netreba opomenúť ani Dunajskú Stredu či dokonca Myjavu, ktorá je príkladom toho, že poctivá práca v menšom prevedení prináša odmeny. Ale nové štadióny sú téma, ktorá sa týka aj tých najväčších z najväčších. Spomeňme napríklad gigantov zo španielskej ligy – FC Barcelona a Real Madrid. Barcelona hrá svoje zápasy na Camp Nou, ktorý bol otvorený v roku 1957 a veľkú časť nepokrýva ani len strecha. Diváci v Katalánsku by si jednoducho zaslúžili väčší komfort.

To je dôvod, prečo Barcelona nie tak dávno rozbehla projekt nového Camp Nou, štadióna budúcnosti. Barcelonský štadión je už teraz najväčší v Európe a patrí medzi najpopulárnejšie na svete. Real Madrid na tom nie je o moc inak, hrá na Santiago Bernabeu, ktorý tiež potrebuje zrekonštruovať, prípadne vybudovať nanovo. Aj Madridčania majú pripravený multimiliardový projekt, ktorý sa pomaly rozbieha.

V Anglicku v tomto tisícročí vystaval nový štadión Arsenal, z legendárneho Highbury sa presťahoval na Emirates Stadium. Bolo to však nesmierne ekonomicky náročné, čo sa neskôr podpísalo aj na športovej stránke klubu. To je jeden z faktorov – ekonomika. Financie vynaložené na stavbu štadióna sa vrátia a príde aj zisk, ale vyžaduje to interval niekoľkých rokov, a teda aj trpezlivosť. Keď budete nabudúce robiť športové tipy na svoje obľúbené anglické kluby a následne budete konkrétne zápasy sledovať, určite si všimnite, kde tímy hrajú svoje stretnutia. Neraz sa totiž ukázalo, že nový štadión mal vplyv na výkony jednotlivých celkov. Dôvod je prostý – v novom prostredí, pred väčším počtom fanúšikov a s väčšou pozornosťou verejnosti, išli nahor aj výkony jednotlivých hráčov. Hovoriť by o tom vedeli napríklad hráči Juventusu Turín, ktorí zatiaľ na svojom novom Juventus Stadium v každej sezóne získal titul  z talianskej ligy.

Kultúrne prostredie je totiž predpokladom zvýšeného fanúšikovskeho záujmu. Nový stánok majú v Anglicku aj Tottenham Hotspur či West Ham United, v Španielsku zas Athletic Bilbao – San Mamés, kde Baskovia hrajú patrí medzi najkrajšie v Európe. Aby sme naplnili cieľ tohto textu, prečo teda stavať alebo rekonštruovať? V dlhodobom horizonte to prinesie zisk, zvýši to kredit klubu medzi fanúšikmi aj medzi širokou verejnosťou, je to pre manažment výzva a je to aj začiatkom novej kapitoly konkrétneho tímu.  Samozrejme, vždy je potrebné zvážiť pre aj proti, pretože sa jedná o výraznú investíciu, pričom ak klub nie je v perfektnej finančnej kondícii, môže sa vinou nepremysleného míňania dostať do nemalých finančných problémov. A to nechce samozrejme nikto.

 

Tiež sa ti môže páčiť